Miller Milling Başkanı Kazuyoshi WATANABE: “Seçilmiş değirmenler dikkate değerdi”

“Nisshin’in güçlü Ar-Ge teknolojisinden yararlanarak işletmemizi büyüttüğümüz için Milling bu 4 değirmeni bünyesine katmadan önce tam kapasitede çalışıyordu. Ocak 2014’te de, Cargill, ConAgra ve CHS’nin birleşmesi için bazı değirmenlerin satışa çıkarılacağı duyurulmuştu. Seçilmiş değirmenlerin satın alma işleminin dikkate değer olduğu kanısına varıp süreçte yer alma kararını verdik.”

Dünyanın önde gelen gruplarından Nisshin’in ABD’deki iştiraki olan Miller Milling, bir süre önce ABD’deki 4 büyük un değirmenini daha bünyesine kattı. Satın alınan yeni değirmenlerle birlikte ABD’de 6 un değirmeni sayısına ulaşan Miller Milling, artık ülke pazarının en büyük dördüncü işletmesi konumunda. Yeni satın almalar ve Miller Milling’in ABD sektöründeki yeni konumuyla ilgili görüştüğümüz Miller Milling Başkanı Kazuyoshi WATANABE, satın alınan fabrikaların bulunduğu bölgelerdeki potansiyele dikkat çekiyor: “Lokasyon açısından her bir , hedef bölgelerin yakın çevresinde kurulmuştur. Kaliforniya ve Texas nüfusu, ABD ortalamasının üzerinde artış gösterdiği için her iki eyaleti de umut vadeden bölgeler olarak görüyoruz.”

Miller Milling olarak, mevcut müşteri tabanını korumak için bazı önlemler uyguladıklarını da belirten WATANABE, şunları dile getiriyor: “Müşteri memnuniyetini kazanmada kendimizi farklılaştırmak için gelişen teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşterilerimize özel teklif hizmetlerimizi sunacağız.”

Miller Milling’le ilgili ayrıntıları Başkan Kazuyoshi WATANABE anlatıyor.

Miller Milling Company, ABD’nin önde gelen değirmenlerinden biriydi ve bildiğimiz kadarıyla 2012 yılında Nisshin Seifun Group tarafından satın alındı. Öncelikle bize Miller Milling’in Nisshin Seifun Group tarafından alınmadan önceki konumu ve şuan ki çalışmaları hakkında bilgi verir misiniz?
Miller Milling, 1985 yılında Minneapolis’te kuruldu. Çalışmalarımıza, bölgesel değirmenlerimiz aracılığıyla büyük müşterilere irmiği satışıyla başladık. 1988 yılında, ürün hattımıza ekmek ve tortilla ununu ekledik ve ülke genelindeki bölgesel ve ulusal markalara un tedarik ediyoruz.

Şirketimizin, Nisshin firması bünyesine girmesi ile iki adet değirmen işletmeye başladık. Bu değirmenlerden biri, günlük kapasitesi 9,500 cwts olan Kaliforniya Fresno’daki değirmen. Bu değirmende tortilla, kepekli tortilla ve çok amaçlı un, irmik ve durum buğdayı unu ile kepekli durum ürünleri üretiliyor. Diğer değirmenimiz, günlük kapasitesi 26,500 cwts olan Winchester Virginia’daki değirmen. Burada da irmik ve durum buğdayı unu, sert kırmızı kışlık unu, sert kırmızı ilkbahar buğdayı unu (yüksek ve orta ), sert paçal unu, tam unu ve kepekli durum ürünleri üretiliyor.

Peki, Nisshin Seifun Group’un Miller Milling’i satın alma süreci nasıl gelişti? Bu satın almadan sonra Miller Milling’de nasıl bir değişim ve gelişim yaşandı? Bu satın almanın Miller Milling’e ne gibi katkıları oldu?
Nisshin firmasının Miller Milling’i satın aldığı 2012 yılından bu yana, Nisshin sorunsuz geçiş ve değer yaratma konuları üzerinde çok çalışıyor. Bu çalışmaların bir parçası olarak, kapasite genişletme projesi geçtiğimiz yıl Şubat ayında tamamlandı ve böylece günlük öğütme kapasitesi yüzde 30 oranında arttırılmış oldu.

Kısa bir süre önce ABD’de satışa çıkarılan 4 değirmeni daha bünyenize katarak ABD’nin en büyük dördüncü değirmencilik işletmesi haline geldiniz. Bu son derece önemli başarının gelişme ve sonuçlanma sürecini bizimle paylaşır mısınız?
Nisshin’in güçlü Ar-Ge teknolojisinden yararlanarak işletmemizi büyüttüğümüz için Miller Milling bu 4 değirmeni bünyesine katmadan önce tam kapasitede çalışıyordu.

Ocak 2014’te de, antitröst sorunlarından dolayı Kuzey Amerika un değirmenciliği işletmeleri olan Cargill, ConAgra ve CHS’nin birleşmesi için bazı değirmenlerin satışa çıkarılacağı duyurulmuştu. Seçilmiş değirmenlerin satın alma işleminin dikkate değer olduğu kanısına varıp süreçte yer alma kararını verdik.

Biraz da bize satın aldığınız fabrikalar hakkında bilgi verir misiniz? Fabrikaların bulunduğu bölgeler, fabrikaların işleme kapasitesi ve piyasadaki rolleri hakkında neler söyleyebilirsiniz?
Satın aldığımız fabrikalardan biri Horizon Milling’in Kaliforniya Los Angeles fabrikası. Fabrikanın günlük öğütme kapasitesi 12,600 cwts. Bu fabrikada sert kırmızı kış buğdayı, yumuşak beyaz buğday ve koyu kuzey ilkbahar buğdayı işlenerek sert ve yumuşak un üretiliyor. Diğer üç değirmen ConAgra Mills’in Kaliforniya Oakland, Minnesota New Prague ve Teksas Saginaw fabrikaları. Oakland’daki değirmenin günlük öğütme kapasitesi 14,000 cwts, New Prague değirmenin günlük kapasitesi 18,000 cwts, Saginaw’daki değirmenin günlük öğütme kapasitesi ise yine 14,000 cwts. Bu fabrikaların her üçünde de fırıncılık unu, tam buğday unu ve buğday ruşeymi üretiliyor.

Lokasyon açısından her bir değirmen, hedef bölgelerin yakın çevresinde kurulmuştur. Kaliforniya ve Texas nüfusu, ABD ortalamasının üzerinde artış gösterdiği için her iki eyaleti de umut vadeden bölgeler olarak görüyoruz. Ürün açısından konuşmak gerekirse, 4 fabrika tam buğday ununda, hatta tüm ABD pazarında sadece bir avuç değirmenci tarafından temsil edilen biralık arpayı da kapsayan tarzda geniş yelpazede bir ürün serisine sahiptir.

Miller Milling olarak satın aldığınız yeni fabrikaların revizyonuyla ilgili herhangi bir yatırım yapacak mısınız?
Evet, planlıyoruz ancak şuan için ayrıntılara girmeyi tercih etmiyoruz.

Satın alma tamamlandığına göre bundan sonraki süreç nasıl işleyecek? Gerek bu fabrikaların yönetiminde, gerekse süreçlerinde nasıl bir işletme modeli söz konusu? Bu farikalar, hangi ürün ya da ürün gruplarının üretimini gerçekleştirecek?
Miller Milling olarak, mevcut müşteri tabanını korumak için bazı önlemler uyguluyoruz. Müşteri memnuniyetini kazanmada kendimizi farklılaştırmak için gelişen teknolojinin avantajlarından yararlanarak müşterilerimize özel teklif hizmetlerimizi sunacağız. Japonya’dan ek teknik satış personeli getirttik ve ayrıca yerel satış ekibi de işe aldık.

Artık Amerika’da en büyük dördüncü değirmencilik grubusunuz. Peki, dünya piyasasındaki konumunuz nedir? Miller Milling adı altında Amerika dışında da üretim merkezleriniz, fabrikalarınız ya da ofisleriniz var mı?
Nisshin Flour Milling Inc., çok geniş bir hizmet alanında çalışan ve dünyanın birçok bölgesinde ofisleri ve fabrikaları olan Nisshin Seifun Group’un değirmencilik şirketi. Araştırmalarımıza göre, öğütme kapasitesi açısından Nisshin Flour Milling Inc. dünyanın altıncı en büyük değirmeni konumunda. Nisshin şuanda ABD’nin dışında Kanada, Yeni Zellanda ve Tayland’da da değirmencilik işletmeleri bulunuyor.

Bundan sonraki hedeflerinizle ilgili neler söylemek istersiniz?
Şunu söyleyebilirim ki kısa vadede öncelik Miller Milling ve satın alınan dört değirmenin entegrasyonu olsa da, ABD’deki M&A (birleşme ve satın alma) fırsatlarını izlemeye devam edeceğiz.

Kontrol edin

‘Amerika-Çin ticaret savaşları uzun sürebilir’

Daniel Basse, AgResource Başkanı:“ABD ve Çin’in, Amerika’da yeni başkanlık seçimlerinin yapılacağı Kasım 2020’ye kadar bir …

Bir cevap yazın