Libya’da borçlar buğday ithalatını zorluyor

Siyasi kargaşa ve ekonomik sorunlar nedeniyle bir yıldan uzun bir zamandır ihracatçılarına borçlarını ödemeyen Libya, yeni ithalatlarda zorluk yaşıyor.

Kuzey Afrika ülkesi Libya, siyasi kargaşa, hükümet ve parlamento arasındaki iç çatışma ve bunların beraberinde getirdiği ödeme sorunları nedeniyle buğday satın almada sorunlarla karşılaşıyor. Libya Ekonomi Bakanı Mustafa Abu Fanas, yaptığı bir açıklamada Libya’nın aylarca ekmek sıkıntısı yaşama riski olmadığını ancak önümüzdeki dönemlerdeki un tedarikini garantiye alabilmeleri için bir yıldan uzun zamandır ödenmeyen ve gittikçe artan borçlarını, buğday ihracatçılarına ödemek zorunda olduklarını söyledi.

Hükümetin, parlamentodan özel firmalardan ve devlet tarafından desteklenen ajanslardan alınan buğdaylar için yapılacak ödemeyi onaylamasını istediğini söyleyen Bakan Fanas, hükümetin bu mali yılda buğday ihalelerine 1.5 Libya dinarı (1.2 milyar $) bütçe ayırdığını ancak önceki yıldan ödenmesi gereken bir borç bulunduğunu vurguladı. Bakan şöyle devam etti: “Önümüzdeki dönem için un sıkıntısı yaşanacağı gibi bir endişemiz yok. Ben sadece bir ya da iki aylık bir süreçten bahsediyorum.”
Reuters’ın haberine göre; Libya’nın en büyük buğday ithalatçısı olan Mahatan Tripoli, hükümet önceki ithalatlardan kalan 100 milyon dolar civarındaki borcunu ödemediği sürece, önümüzdeki dönem alımlarını ertelemek zorunda kalabileceklerini söyledi. Fakat 50,000 tonluk bir buğday alım ihalesini de bir süre önce gerçekleştirdi.

Analistler, hükümet toplumsal gerginliği hafifletme amacıyla fiyatları maliyetinin çok altında tuttuğu için sorunun bir kısmının fazlası ekmek olduğunu söylüyor. Yetkililer üretilen ekmeğin % 40 kadarının israf edildiğini ya da hayvan yemi olarak kullanıldığını söylüyor. Dış ticaret ve nakliye kaynakları bazı ihracatçıların Libya ile anlaşma yapma konusunda isteksiz olduğunu söylüyor. Libya’ya giden kargolar son aylarda daha küçük boyutlarda gönderiliyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın