Kuzey Dakota un değirmeni büyüyor

Kuzey Dakota eyaletinde kamuya ait tek değirmeni olan Grand Forks Değirmeni’nin gelecek sonbaharda tamamlanması bekleniyor.

unhaber3

ABD’nin Kuzey Dakota eyaletinde kamuya ait tek un değirmeni olan Grand Forks Değirmeni, 27 milyon dolarlık büyümeye hazırlanıyor. Agweek tarafından yayımlanan habere göre; Kuzey Dakota, ülkenin kamuya ait tek un değirmenini 1900’lü yılların başlarında açtı. Kuzey Dakota ve Asansör Genel Başkanı ve Yöneticisi Vance Taylor, konuyla ilgili olarak yaptığı açıklamada, “1922’de çalışıyordu. Hala çalışıyor” sözlerine yer verdi.
Taylor, gelecek sonbahar 27 milyon dolarlık büyüme tamamlandığında, Grand Forks Değirmeni’nin ülkede işlemekte olan en büyük değirmen ve altıncı en büyük un değirmeni şirketi olacağını belirtti. Değirmen 2014 yılında 13,3 milyon dolarlık kar elde etti. Bu, 92 yıllık tarihinde en iyi ikinci kar oranıydı. Değirmenin North Dakota için finansal sonuçlar yaratmaya devam etmesi bekleniyor.
Taylor, “Dünyanın en kaliteli buğdayının üretildiği North Dakota’da çok büyük bir pazar avantajımız var” diyor. Değirmenin işlediği buğdayın büyük çoğunluğu North Dakota ya da Minnesota’da yetiştiriliyor. Değirmen günde 1,7 milyon kg un üretiyor ve North Dakota’da yetişen buğdayın yüzde 10’unu öğütüyor. Eyalet, ekmek unu için tercih edilen yüksek proteinli kırmızı ilkbahar buğdayı ve yapımı için irmik ununa karıştırılan üretiminde ülkenin lideri durumunda.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …

Bir cevap yazın