Kuraklık sebebiyle düşen ekmeklik buğday kalitesine Mühlenchemie’den çözüm

Avrupa’da 2018 hasadı, üretiminde büyük zorluklar yaşanacağını ortaya koydu. Mühlenchemie, hava şartlarının sebep olduğu düşüklüğünü telafi edecek enzim sistemleriyle değirmencilere destek oluyor.  Alman firma, Deltamalt FN-A enzim sistemiyle, kaliteli üretimindeki mevcut zorluklara bir çözüm sunuyor.

Avrupa Birliği’nin birçok bölgesi ile Doğu Avrupa’daki kuraklık, mahsulünde büyük hasara sebep oldu. Mahsulü en azından kısmen kurtarmak için birçok yerde hasadın öne çekilmesi gerekti. Hava şartları sadece buğdayın miktarını değil, kalitesini de etkiliyor; (falling number) alışılmadık şekilde yüksek. Değirmenciler, bu yeni mahsulü işlediğinde, unun doğal enzim aktivitesine destek olmaları gerekecek. Alman Mühlenchemie, Deltamalt FN-A adlı enzim sistemiyle, kaliteli un üretimine yönelik mevcut zorluklara bir çözüm sunuyor.

Tahıl taneleri büyürken, nişasta içeriğinin oluşması için yüksek miktarda amilaza ihtiyaç duyulur. Amilaz, durağan dönem öncesinde bir kez daha parçalanır. Yüksek nem düzeylerinde tahıl kendisini filizlenmeye hazırlamaya başlar ve yeniden amilaz oluşturur. Eğer buğday uzun bir kurak dönemin ardından hasat edilirse, tanecikler durağan olduklarından çok az amilaz içerirler.

Değirmenciler, geçmişte, yüksek düşme sayısını azaltmak istediklerinde genellikle ürüne malt unu eklerlerdi. Malt unu; buğday, ya da yulaf gibi tahıl filizlerinden üretilir ve yüksek miktarda α- ve β- amilazları içerir. Bu şekilde, düşme sayısını azaltmak, esmerleşmeyi ve bir ölçüde hacimsel verimi artırmak mümkün olur. Fakat yüksek miktarda eklendiğinde, malt unları düşük kalitede ıslak hamurlara yol açar. Unun pişirme özelliklerini standart hale getirmek ve şartnamelere uymak için farklı maltlar ve enzimler eklenmelidir. Mühlenchemie, Deltamalt FN-A sayesinde değirmenciler artık hem düşme sayısını hem de unun pişirme özelliklerini optimize eden bir enzim sistemi sunduğunu belirtiyor.

Una kıvam verilmesi konusunda dünyanın önde gelen şirketlerinden biri olan Mühlenchemie, ürünlerini 120’den fazla ülkede pazarlıyor. Şirket, dünya genelinde 2 binden fazla değirmenle çalışıyor. Mühlenchemie, yılda 100 milyon tondan fazla buğdayın standart hale getirilmesini sağlıyor. 1923’te kurulan şirket, 1990’dan bu yana Stern-Wywiol grubunun bir parçası.

 

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …