Kuraklık Avustralya’yı da vurdu

Avustralya’nın en büyük tahıl işleme firmalarından birisi olan Australia Milling Group’un CEO’su hiç kimsenin Avustralya’nın gıda sistemini etkileyebilecek krizi küçümsememesi gerektiğini söyledi.

Avustralya’nın önde gelen bakliyat, tahıl ve yağlı tohum ihracatçısı Australia Milling Group’un CEO’su Peter Wilson, son günlerde yaşanan kuraklığın sadece çiftçilikle uğraşan aileler için değil, Avustralya’nın uluslararası pazardaki müşterilerine tedarik sağlayabilmesi açısından da risk oluşturduğunu açıkladı. Avustralya gıda üretim sisteminde yaşanan bu krizi kimsenin küçümsememesi gerektiğini vurgulayan Wilson, şunları ekliyor: “Her geçen gün daha az tedarikle çalışan bu çiftçilerden, ürettikleri tahılı satın almak zorundayız. Yurt içi fiyatlar, ihracat marjları riske atılarak sabit tutulmaya devam ediyor, bu yüzden de çok zor bir durum söz konusu.”
Tahıl tedariklerinin azaldığını ve bazı kış ürünlerinin ekilmeyebileceğini de belirten Wilson, şöyle devam ediyor: “Avustralya’nın kuzeyindeki bu güzel topraklardaki görünüş tamamen kuru. Bu kuruluk çok uzun zamandır devam ettiği için çiftçilerin vadeli satış yaptığı bile görülmüyor. Satışı geçtik, çiftçiler 2014/2015 sezonu için ürün ekip ekmeyeceğini bile bilmiyor.”

Bir önceki yazımız olan "Ukrayna un ihracatını % 36 arttırdı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …