Kuraklık Avustralya’yı da vurdu

Avustralya’nın en büyük tahıl işleme firmalarından birisi olan Australia Milling Group’un CEO’su hiç kimsenin Avustralya’nın gıda sistemini etkileyebilecek krizi küçümsememesi gerektiğini söyledi.

Avustralya’nın önde gelen bakliyat, tahıl ve yağlı tohum ihracatçısı Australia Milling Group’un CEO’su Peter Wilson, son günlerde yaşanan kuraklığın sadece çiftçilikle uğraşan aileler için değil, Avustralya’nın uluslararası pazardaki müşterilerine tedarik sağlayabilmesi açısından da risk oluşturduğunu açıkladı. Avustralya gıda üretim sisteminde yaşanan bu krizi kimsenin küçümsememesi gerektiğini vurgulayan Wilson, şunları ekliyor: “Her geçen gün daha az tedarikle çalışan bu çiftçilerden, ürettikleri tahılı satın almak zorundayız. Yurt içi fiyatlar, ihracat marjları riske atılarak sabit tutulmaya devam ediyor, bu yüzden de çok zor bir durum söz konusu.”
Tahıl tedariklerinin azaldığını ve bazı kış ürünlerinin ekilmeyebileceğini de belirten Wilson, şöyle devam ediyor: “Avustralya’nın kuzeyindeki bu güzel topraklardaki görünüş tamamen kuru. Bu kuruluk çok uzun zamandır devam ettiği için çiftçilerin vadeli satış yaptığı bile görülmüyor. Satışı geçtik, çiftçiler 2014/2015 sezonu için ürün ekip ekmeyeceğini bile bilmiyor.”

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın