kek_banner_640x100.jpg

Kenya ve Tanzanya buğday üretimini artıracak

Kenya ve Tanzanya, bölgede üretimini artırmaya yönelik teşvik kararları aldı. Buna göre üretecek çiftçilere sübvansiyon sağlanacak, düşük faizli kredi verilecek. Yerel olarak üretilen için pazar ve fiyat garantisi temin edilecek.

Doğu ’nın ekonomi, finans ve nakliyat merkezi Kenya, komşusu Tanzanya ile birlikte buğday üretimini artırmayı hedefliyor. İki ülke bu kapsamda bir takım ortak teşvik kararları aldı. İki ülke ticaret bakanlarının onayladığı kararlara göre buğday üretimi için özel oluşturulacak bir fonla çiftçilere sübvansiyon sağlanacak. Sübvansiyonlar, seviyesine göre dağıtılacak. İki ülke ayrıca buğday üretecek çiftçilere düşük faizli krediler vermek üzere banka kuracak. Sübvansiyonlara kaynak, tüm ihraç ürünlerine getirilecek yüzde 2’lik vergi ile oluşturulacak. Banka ise ithal buğdaya getirilen yüzde 10 vergi ile sağlanacak kaynak ile kurulacak.
Her iki ülke, buğday üretimini artırmak üzere kendi ulusal tahıl borsaları veya birlikleri aracılığıyla uygulanacak bir sistem tesis edecek.
Buna göre şu konulara odaklanılacak;
• Yerel olarak üretilen buğday için pazar ve fiyat garantisi;
• Hangi buğday çeşitlerinin yetiştirilmeye uygun olduğunu tespit için araştırma yapılması;
• Değirmencilerin kalite tercihlerinin belirlenmesi;
• Üretim verimliliğini ve karlılığı artırmaya yardımcı olacak üretim uygulamaları geliştirme, böylece buğday üretimi için daha fazla yatırım çekme.

Bakanlığı’nın(USDA) raporlarına göre Kenya, son üç yılda, yıllık bazda 380 bin ton ile 450 bin ton arasında buğday üretti. Ülkede yeme alışkanlıklarının değişmeye başlamasıyla birlikte, buğday tüketimi de 1,95 milyon tondan 2,06 milyon tona yükseldi. Ancak üretim yapılan alan ise yaklaşık 17 bin hektarda kaldı.
Tanzanya’da ise üretim miktarı ve alanı son üç yılda hemen hemen aynı kaldı. Buğday ekimi yapılan arazinin 10 bin hektar olduğu ülkede son üç yılda yıllık ortalama üretim 100 bin ton civarında gerçekleşti. Aynı dönemde Tanzanya’daki toplam tüketim 990 bin tondan 1.95 milyon tona yükseldi. USDA raporuna göre, Tanzanya’da çiftçilerin sadece yüzde 1’inden azı buğday yetiştiriyor ve buğdayın yüzde 32’si ihraç edilirken, tüketilen buğdayın yüzde 91’i ithal ediliyor.

İki Doğu Afrika ülkesindeki yeni girişimin amaçlarından biri de değirmencileri, dışarıdan buğday ithal etmeleri yerine bölgede yerel olarak yetiştirilen buğdayı kullanmaları konusunda teşvik etmek. Alınan kararların uygulamasına dair kasım ayında Kenya’nın ikinci büyük şehri Mombasa’da bir toplantı yapılacak.

Bir önceki yazımız olan "Bayer tohum işletmelerini 7 milyar dolara sattı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Haas resmen Bühler’in parçası

Tahıl ve bakliyat işleme teknolojilerinde dünyanın öncü markası Bühler, ilk olarak eylül 2017’de duyurduğu Haas’ı …