Kazakistan’ın Avrupa’ya buğday ihracatı beş yılın zirvesinde

2016/2017 sezonunda 7.9 milyon ton ihraç eden Kazakistan, AB ülkelerine 281 bin ton gönderdi. Bu, AB’ye ihracatında son beş yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti.


Dünyanın önde gelen buğday üreticilerinden Kazakistan, 2016/2017 sezonunda geçen döneme göre yüzde 5.3’lük bir artışla toplam 7.9 milyon ton tahıl ihraç etti. Bu rakamın yüzde 47.5’ini (3.76 milyon ton) buğday oluşturuyor. Kiev merkezli UkrAgroConsult’ın raporuna göre Orta Asya ülkesi, sadece ağustos ayında 160 bin ton buğday sattı. Bu, geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 45’lik bir artış anlamına geliyor. Özbekistan, Tacikistan ve Afganistan gibi bölge ülkeleri başta olmak üzere ihraç yaptığı birçok pazara satışını artıran Kazakistan, en büyük artışı ise Avrupa Birliği’ne üye ülkelere ihraçta yaşadı. 2016/2017 sezonunda AB’ye gönderilen toplam buğday miktarı 281 bin ton olarak gerçekleşti. Bu rakam, AB’ye buğday ihracatında son beş yılın en yüksek rakamı olarak kayıtlara geçti. Kazakistan’ın AB’ye buğday satışı 2011/12 sezonunda rekor kırarak 555 bin ton olmuştu.

Kazakistan’ın bu yıl Çin’e buğday ihracı ise geçen yıla oranla yüzde 8’lik bir düşüşle 261.5 bin ton olarak gerçekleşti. UkrAgroConsult raporuna göre yeni tahıl sezonunun eylül ayında başladığı ülkede yeni dönemde tahıl ihracatında büyük bir düşüş veya artış beklenmiyor.

Bir önceki yazımız olan "Bayer tohum işletmelerini 7 milyar dolara sattı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Buğday ve arpada prim desteği yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini, önümüzdeki …