Kazakistan, Afganistan’a hububat terminalleri kurmak istiyor

Dünyanın önde gelen ihracatçısı , ’a hububat terminalleri ve elevatörler inşa edilmesini teklif etti. Ancak ’ın bu yatırım için öncelikle nakliye sorunlarını çözmesi gerekiyor.

Kazakistan Parlamentosu Alt Kanadı Başkan Yardımcısı Vladimir Bozhko, Afganistan’da Kazakistan hububat terminalleri ve elevatörler inşa edilmesi teklifinde bulundu. Bu şekilde Afganistan ile yapılan ticaretinde zaman ve maliyetten tasarruf amaçlanıyor. Çünkü Kazakistan, demiryoluyla nakliyatında problem yaşıyor. Ülkede yaklaşık 3 bin 500 yük treni bir aydır yurt dışından geri dönebilmiş değil.
Kazak çiftçiler, çeşitli nedenlerle ürünlerini satmakta güçlük çekiyor. Bunun temel nedenlerden bir tanesi tahıl silolarının yetersiz olması. İkincisi ise hızlı ürün boşaltımı için gerekli altyapının bulunmaması olarak öne çıkıyor. Taşımacılık açığı bulunan ve nakliye sorunlarını çözmek isteyen Kazakistan, bunun için 2 binden fazla silo satın almıştı.

Bir önceki yazımız olan "Toprak Mahsulleri Ofisi, 2019’da bütün alımlarını lisanslı depolardan yapacak" başlıklı makalemizde "2019'da alımlarını lisanslı depolardan yapacak, ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Bakan Pakdemirli: “Bu yıl 35,8 milyon ton tahıl rekoltesi bekleniyor”

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, Polatlı Tarım İşletmesi Müdürlüğünde düzenlenen 68. Hasat Bayramı törenine …