Kazak tahılı Bakü üzerinden Türkiye ve Ortadoğu’ya ihraç edilecek

Kazakistan, tahıl ürünlerini uluslararası pazarlara Terminali üzerinden ihraç etmek istiyor. Taraflar Azerbaycan üzerinden yapılacak olan ihracatın yıllık 1 milyon tona kadar ulaşması üzerinde mutabakat sağladı. 

Bakü Tahıl Terminali’nin Kazakistan-Azerbaycan işbirliğiyle uluslararası nakliye projelerinin aktif bir oyuncusu olacağı belirtildi. Terminalin Yönetim Kurulu Başkanı Yardımcısı Yerzhan Baymukhametov, Bakü merkezli yayın organı ABC.az’a yaptığı değerlendirmede, firmalarının Azerbaycan’a tahıl ihraç eden Food Contract Corporation ile işbirliği içinde olduğunu söyledi. Baymukhametov, “Tahılın bir kısmını işleyerek una çeviriyoruz. Ayrıca Bakü Tahıl Terminali’miz üzerinden İran’a tahıl nakletmek isteyen Azerbaycanlı ve Rus tüccarlarla da işbirliği hâlindeyiz. 2017 yılının sonlarında düzenlenen Kazakistan-Azerbaycan Devletlerarası Komisyon toplantısında taraflar, Kazak tahılının Azerbaycan’a yıllık ithalatını 1 milyon tona çıkarma hususunda anlaşmaya vardı.” dedi.
12 yıldır Hazar Denizi’ne bu terminal üzerinden naklediliyordu. Yeni anlaşmanın ve ’nun da eklendiği hedef coğrafyanın genişlemesini sağlaması bekleniyor. Söz konusu terminal iki hükümetin onayının ardından 2016 yılında kurulmuştu. Terminal, geçen yıllar içinde ana hedefi olan Kazak tahılı ihracatına istikrar kazandırma ve Azerbaycan’ın tahıl ürünlerine hazırlanmasını gerçekleştirdi. Kazak buğdayı, Aktau Limanı’ndan yakınlarında tahıl terminali bulunan Govsani Limanı’na gönderiliyor. Kazakistan ve Azerbaycan’ın ortaklığıyla kurulan Terminal; bölgede gerçekleştirilen uluslararası nakliye projelerine de katılım sağlamayı amaçlıyor. Terminal’in bu yılki hedefleri arasında Kuzey-Güney ve Bakü-Tiflis-Kars demiryolu rotalarının imkânlarından faydalanarak Kazak tahılını ve Ortadoğu pazarlarına ulaştırmak yer alıyor.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …