Japonya’da buğday fiyatları artmaya devam ediyor

Japonya’da Başbakan Shinzo Abe’in uygulamaya koyduğu ekonomiyi canlandırma programının Yen’in değer kaybetmesine neden olduğu ve bu yüzden buğday fiyatlarının yıl içinde üç kez artış gösterdiği belirtiliyor.

Gıda ürünlerinde önemli oranda ithalata bağımlı bir ülke olan Japonya’da buğday fiyatlarının yıl içerisinde enflasyona bağlı olarak üç kez artış gösterdiği açıklandı. Bloomberg’in web sitesinde yayımlanan habere göre; Japonya Başbakanı Shinzo Abe’in uyguladığı ekonomiyi canlandırma programı nedeniyle Yen değer kaybediyor ve bu da maliyetleri arttırıyor.

ABD Buğday Birliği’ne göre; hükümetin, Nisshin Seifun Group Inc. (2002) firmasını da içeren un fabrikalarına sattığı ithal buğday fiyatları, muhtemelen Ekim ayında % 5 artarak tonu ortalama 54,990 Yen’den (553 $) daha fazla olacak. Japonya Tahıl Ticaret Müdürü Sunao Orihara; Tarım, Orman ve Balıkçılık Bakanlığı’nın fiyatlarla ilgili kararını, Ağustos’a kadar olan altı aylık dönemdeki alım maliyetlerine bağlı olarak vereceğini söyledi.

Bu artışın, erişte üreticisi Nissin Foods Holdings Co.’den geçen ay ekmek fiyatlarını arttıran Yamazaki Baking Co.’ye kadar, tüm üreticilerin maliyetlerine yansıyacağı ifade ediliyor. Yüksek gıda maliyetleri, Başbakan Abe’in sürdürülebilir büyüme için öngördüğü yüzde 2’lik enflasyon hedefini gerçekleştirmesine yardımcı oluyor.

Bir önceki yazımız olan Türkiye’de durum buğdayı tartışması başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TMO, 50 bin ton pirinç alacak

TMO toplam 50 bin 400 ton pirinç alımı için bir dizi uluslararası ihale açtı. Toprak …