Japonya Durum Buğdayından Gümrük Vergisi Almayacak

, AB ülkelerinden ithal edilen durum buğdayına koyduğu kilogram başına ortalama 0.15 dolar olan gümrük vergisini kaldıracak. Karar, AB ile yapılan serbest ticaret anlaşması uyarınca uygulamaya konuyor.

Japonya hükümeti, Avrupa Birliği ile yapılacak ekonomik ortaklık anlaşmasına istinaden, makarna unu için kullanılacak ithal buğdaya uygulanan gümrük vergisini kaldırmaya hazırlanıyor. Japon Jiji Press’in haberine göre, Japonya’nın AB ülkelerinden makarnaya ilişkin uyguladığı gümrük vergisinin serbest ticaret anlaşmasının yürürlüğe girmesinin on birinci yılında kaldıracağı öngörülüyor. Hükümet makarna üreticilerinin tedarik masraflarını azaltmak için bu uygulamanın gerekli olduğuna inanıyor. Şu anda, Japonya’nın makarnaya ilişkin uyguladığı gümrük tarifesi kilogram başına 30¥ (0.26$ ) tutarında.
Japonya’da kullanılan tüm yabancı ve arpa devlet tarafından ithal ediliyor. İthal edilen tahılları özel un fabrikalarına sattığında, yerel ve arpa üreticilerini koruma altına almak için satış fiyatlarına mevcut tarifeler ekleniyor. Şu anda durum buğdayına ilişkin ortalama kilogram başına 17¥ (0.15$) olarak uygulanan tarifenin kaldırılmasına yönelik çalışmalar sürüyor. İthal edilen durum buğdayının %90’ından fazlası Kanada’dan geliyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …