İstanbullu hububat ve bakliyatçılardan 75. yıl kutlaması

’nin en eski ihracatçı birliklerinden biri olan İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği, 75. yılını törenle kutladı.

71_71

Hububat ve bakliyatçılar; İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçılar Birliği’nin 75. yıl kutlaması için bir araya geldi. Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanı Mehmet Büyükekşi ve eski Bakan Kürşad Tüzmen’in de katıldığı gecenin açılış konuşmasını Birlik Başkanı Zekeriya Mete yaptı.
1940 yılında kurulan birliğin bugün 700’e yakın üyesi ile Türkiye’nin en önemli ihracatçılarını bünyesinde barındırdığını söyleyen İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Mete, sektörü her geçen gün daha ileriye taşımaya gayret ettiklerini belirtti. “Bugüne kadar birçok başarılı projeye imza attık. Birlik olarak katıldığımız ilk fuarda sadece 12 şirkettik. 150 metrekarelik standımız vardı. İhracatımız ise 150 milyon dolardı. Bugün 100’lerce şirketimiz fuarlara katılıyor. İhracatımız 2 milyar dolara yaklaştı.” diyen Mete, şunları ekledi: Sektör, 200 ülkeye ihracat yapıyor, geniş bir pazar yelpazesine sahip. İhracatta Orta Doğu ülkelerinin ağırlığı göze çarpıyor. ve Avrupa Birliği ülkeleri ise öne çıkan diğer pazarlarımız. Bugün şirketlerimiz Rusya’dan Almanya’ya, Endonezya’dan Peru’ya, Tayland’dan Amerika’ya, Fransa’dan Malezya’ya, Irak’tan İran’a, İtalya’dan Çin’e kadar onlarca ülkeye ürün gönderiyor.”
Galada, II. Ulusal Endüstriyel Gıda Tasarım Yarışması’nın kazanan tasarımcıları da ödüllendirildi. Yarışmada dereceye giren tasarımcılara toplam 135 bin lira para ödülü dağıtıldı.

Bir önceki yazımız olan "Suudi Arabistan 2016’da 3,5 milyon ton buğday ithal edecek" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Buğday ve arpada prim desteği yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini, önümüzdeki …