Irak’ta susuzluk sebebiyle buğday üretimi yarı yarıya düşecek

Irak Bakanı Yardımcısı Mehdi el Kaysi, “Sulanabilen ekim alanlarının geçtiğimiz yıla göre yarıya düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunun başlıca sebepler arasında su kaynaklarının yetersizliği, iklim değişikliği ve kuraklık geliyor.” dedi.

Ortadoğu’nun önemli buğday ithalatçıları arasında yer alan Irak’ta buğday ekim alanları, kuraklık sebebiyle 2018-2019 sezonunda yarı yarıya düşecek. Reuters haber ajansına konuşan Irak Tarım Bakanı Yardımcısı Mehdi el Kaysi, “Sulanabilen buğday ekim alanlarının geçtiğimiz yıla göre yarıya düşeceğini tahmin ediyoruz. Bunun başlıca sebepler arasında su kaynaklarının yetersizliği, iklim değişikliği ve kuraklık geliyor.” dedi. El Kaysi, buğday açığının azaltılmasının gelecek yıl daha fazla yağış gelmesine bağlı olduğunu belirtti ve bu konuda bir tahmin yapmak için erken olduğunu ifade etti. El Kaysi, “Mahsulü artırmak için verim artışı ve Ninova eyaletini yeniden alanlarının içine katmak gibi bazı programları takip edeceğiz.” ifadelerini kullandı.
DAEŞ’in 2014’teki yükselişinden önce yılda 1 milyon ton civarında buğday üreten Ninova eyaletinde bu yıl sadece 100 bin ton buğday elde edilebildi. Irak hükümeti; pirinç, , susam ve ayçiçeği gibi ürünlerin ekilmesini geçici olarak yasakladı. Gerekçe olarak da bu ürünlerin yetiştirilmesi için gereken suyun mevcut olmaması belirtildi.
Buğday ekim alanlarının azaltılması, Irak’ın buğday ithalatını ciddi oranda artıracağı anlamına geliyor. Yılda yaklaşık 5 milyon ton buğday tüketen Irak, bunun 1 milyon tonunu ithal etmek zorunda kalıyordu. BM Gıda ve Tarım Örgütü’nün Irak Temsilcisi Fadıl el Zubi, üretimin düşmesi ve nüfus artışı sebebiyle Irak’ın buğday ithalatının artacağını dile getirdi.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …