Irak, ABD’den 450 Bin Ton İhalesiz Buğday Aldı

Kötü hava koşulları ve devam eden şiddet olayları sebebiyle üretiminde düşüş beklenen , açık alım ihalesi dışında ’den direk buğday satın aldı. Reuters, ’ın 300 bin tonu Cargill’den, 150 bin tonu ADM’den olmak üzere 450 bin ton buğday aldığını bildirdi. 

Irak’ın, ihale süreci dışında ABD’li şirketlerden 450 bin ton buğday satın aldığı kaydedildi. Reuters’in iki Iraklı yetkiliye dayandırdığı habere göre Bağdat yönetimi buğdayı iki Amerikalı gıda devinden aldı. Cargill, 300 bin ton satarken, ADM de 150 bin ton buğday sattı. Sevkiyatın önümüzdeki iki ay içinde tamamlanacağı aktarıldı. Reuters’e konuşan Irak Ticaret Bakanlığı’ndan bir yetkili, “Direk alım bize daha iyi buğday fiyatı almamızı sağladı. Bu alım aynı zamanda ülkemizin buğday rezervini hızlı bir şekilde artıracak.” dedi. Irak hükümeti, ülkenin gıda güvenliğini garanti altına almak için mayıs ayında Ticaret Bakanlığı’na direk buğday ve pirinç alım yetkisi vermişti. Irak, bu yılın başında uluslararası tahıl alım ihaleleri için yeni fiyat ve kalite şartları getirmiş, yeni koşulları ağır bulan tüccarlar ihalelere girmemeyi tercih etmişti. Bu da Bağdat’ı tahıl ithalatı konusunda sıkıntıya sokmuştu.
ABD Bakanlığı Dış Servisi’nin ( FAS) 10 Ekim’de açıkladığı rapora göre 2017-18 sezonunda Irak’ın buğday üretimi, kötü hava şartları, buğday alım fiyatlarının düşmesi ve devam eden şiddet olayları sebebiyle azalacak. Bu sezonda buğday üretiminin geçen yıla oranla yüzde beş düşerek 4 milyon tonda kalacağı tahmin ediliyor. Ülkenin buğday tüketiminin ise 7 milyon ton civarında olması bekleniyor.

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …