İki büyük un fabrikasının kapandığı Zimbabve’de ekmek kıtlığı korkusu

Zimbabve’nin en büyük sanayicilerinden National Foods, döviz sıkıntısından dolayı tedarikçilere borçlarını ödeyememesi nedeniyle kapılarına kilit vuracağını açıkladı.

Zimbabve’de baş gösteren döviz sıkıntısı sebebiyle ülkenin en büyük gıda işleme şirketi National Foods, ithalatı yapamıyor. National Foods, söz konusu sıkıntılardan dolayı değirmenlerini kapatacağını açıkladı. Tiger Brands ve Innscor Africa ortaklığındaki şirket, kamuoyuna yaptığı açıklamada, başkent Harare ile Bulawayo şehirlerinde bulunan un fabrikalarının kapanacağını belirtti. Şirket, elinde bulunan sınırlı miktardaki stoklarını da öğüteceğini açıkladı.

Fast food, ve un değirmenciliği, atıştırmalık üretimi, kümes hayvancılığı ve yemeklik sıvı yağ üretimi alanlarında faaliyet gösteren şirket, değirmenleri kapatma kararına gerekçe olarak döviz sıkıntısını gösterdi. 2009 yılında kendi para birimini fesheden Zimbabve, başta Amerikan doları olmak üzere yabancı para birimlerini kullanıyor. Ülkede döviz, akaryakıt ve ilaç sıkıntısı görülüyor. Zimbabve Sanayi Bakanı Mangaliso Ndlovu ülkede dört ay yetecek kadar buğday stoku olduğunu açıkladı. Zimbabve Tahıl Değirmencileri Derneği ise bisküvi üreticilerine un tedarikini askıya aldıklarını ve ellerindeki unu ekmek üretimi için ayırdıklarını duyurdu.

Zimbabve, yılda 460 bin ton buğdaya ihtiyaç duyuyor. Günde en az 1,5 milyon somun ekmeğinin tüketildiği ülkede, aylık buğday ihtiyacı 38 bin ton. Mevcut durumda ise ekmeğin raflardan kalkacağı ve buğday ürünlerinin fiyatlarının uçuşa geçerek sıradan Zimbabve vatandaşları için hayatın çok daha zor olacağından korkuluyor.

Zimbabve Çiftçiler Birliği Başkanı Paul Zakariya’ya göre, buğday sıkıntısının temel sebebi, ülkedeki tartışmalı toprak reformu kapsamında beyaz çiftçilerin topraklarının tecrübe ve sermayesi olmayan siyah çiftçilere verilmesi. 2000’li yılların başında 235 bin ton buğdayın üretildiği ülkede özellikle son 10 yılda çok kötü bir seviyeye gerilediklerini ifade eden Zakariya, üretimin 20 bin tona kadar düştüğünü ve artık dibi gördüklerini ifade etti.

HÜKÜMETTEN BUĞDAY
ÜRETİMİNE TEŞVİK
Zimbabve Bakanlar Kurulu tarafından alınan ve değirmencilerle fırıncıların buğday üretimi için çiftçilerle doğrudan anlaşmasını teşvik eden düzenleme sayesinde ülkenin buğday konusunda kendi kendine yeterli olması ve dış ticaret açığının azaltılması hedefleniyor. Hükümet, bir sonraki sezon için buğdayın ton fiyatını 500 dolardan 630 dolara çıkararak yerli buğday üreticisini destekleme kararı aldı. Zimbabve, ülke içindeki buğday üretiminin son dönemde yetersiz kalması sebebiyle buğday ithalatı için yıllık ortalama 250 milyon dolar ödeme yapıyor.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …