Hububat fiyatları çiftçinin yüzünü güldürdü

Serbest piyasada oluşan ve arpa fiyatları, kurak geçen sezon nedeniyle zor günler geçiren Türk çiftçisinin yüzünü güldürdü. 

Serbest piyasada bugün için piyasada oluşan buğday ve arpa fiyatlarının çitçiler açısından olumlu seyrettiğini ifade eden Konya Ticaret Borsası (KTB) Başkanı Muhammet Uğur Kaleli, Konya Ovası’nda azalan rekolteyle üzülen üreticinin, oluşan fiyatlarla rahatladığını söyledi. Kaleli, 11 Temmuz’da yaptığı açıklamada konuyla ilgili şunları aktardı: “Konya Ovası’nda kuraklıktan dolayı rekolte yüzde 30 civarında düşmüş fakat artış gösteren kalitenin de etkisiyle birlikte buğday fiyatları geçen yılın TMO müdahale fiyatlarının yüzde 40 üzerinde oluşmuştur. Konya Ticaret Borsası Elektronik Satış Salonu’na gelen 2014 mahsulü buğdayların tonu bugünlerde 850 ila 1.050 TL arasında işlem görmektedir. Oluşan fiyatlar geçen senenin üzerindedir. Örneğin geçen sene 720 TL’den işlem gören Anadolu Kırmızı Sert buğday, bugünlerde borsamızda 965 ile 1.050 TL arasında satılmaktadır. Bu fiyatlar, rekoltede kayıp yaşayan üreticinin serbest piyasadaki artışla birlikte gelirini dengelemesi açısından iyi olmuştur. Serbest piyasada oluşan bu durum karşısında TMO da müdahale fiyatını açıklamayarak isabetli bir karar vermiştir.”

Bir önceki yazımız olan "Myanmar’da modern pirinç değirmeni ihtiyacı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Unormak, Güney Afrika’da modern bir mısır işleme tesisini devreye aldı

Değirmen teknolojileri sektörünün öncü markalarından Unormak Değirmen, Güney Afrika’da toplam 1.600 ton/gün kapasiteli olarak planlanan …