Hindistan Tarım Bakanlığı bakliyat ihracatı yasağını kaldırıyor

Hindistan Tarım Bakanlığı, yüksek beklentisi nedeniyle bakliyat fiyatlarının düşüşe geçmesi üzerine 8 yıllık ihracat yasağını kaldırma kararı aldı.

Hindistan Tarım Bakanlığı, yüksek üretim beklentisi nedeniyle asgari destek fiyatının altında seyreden yurt içi bakliyat fiyatlarının düşüşünü durdurmak amacıyla 8 yıllık bakliyat ihracatı yasağının kaldırılması için meclisten bir tezkere geçirecek. Nohut dışındaki bakliyatların ihracatı, 2006 yılında 6 aylığına yasaklanmış ve bu yasak daha sonra 31 Mart 2014’e kadar uzatılmıştı.

Tarım Bakanlığı’ndan üst düzey bir yetkili, konuyla ilgili yaptığı açıklamada şunları söyledi; “Çiftçileri yurtiçi fiyatlarındaki keskin düşüşten korumak için yakın zamanda bakliyat üzerindeki ihracat yasağını kaldırmakla ilgili meclisten bir tezkere geçireceğiz.” Yetkili, ayrıca bakanlığın bakliyat ihracatında “miktar kısıtlamaları” olmadan ve emtiaları şeker, ve pirinç sınıfında genel açık lisans kategorisine yerleştirerek yasağı kaldırmayı düşündüklerini belirtti. Bakanlığın bu kararı almasında, bir sanayi kuruluşunun yurt içi bakliyat pazarındaki fiyatları dengeleme adına ihracat yasağının kalkması için başvurması etkili oldu. Böylece çiftçiler önümüzdeki yıllarda bakliyat ekimi konusunda daha iyi fiyatlarla teşvik edilmiş olacaklar.

Bir önceki yazımız olan "Arjantin hükümetinden buğday ihracatı kısıtlaması" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Rusya, AB ve ABD’nin elindeki buğday pazarlarındaki varlığını güçlendiriyor

Rusya’nın Ortadoğu ve Kuzey Afrika’daki buğday pazarlarındaki lider konumu; Irak, Suudi Arabistan ve Cezayir’deki başarılı …