Hindistan buğday ithalatını artıracak

Dünyanın en büyük ikinci üreticisi , hava koşullarının ekin üzerindeki olumsuz etkisi nedeniyle buğday ithalatını artıracak. ’dan gelecek ek talep, geleneksel buğday ihracatçısı ülkeler için fırsat oluşturacak.

Çin’den sonra dünyanın en büyük buğday üreticisi olan Hindistan’ın, düşük ekim ve zayıf yağmur sonrası
ithal ettiği buğdayı artırması öngörülüyor. Bloomberg’e konuşan sektör temsilcileri ve uzmanlardan elde edilen medyan tahmine göre, 1 Nisan’dan itibaren ithalat toplamı 3,5 milyon ton olacak. ABD Tarım Bakanlığı ise ocak ayında açıkladı raporda Hindistan için 2017/18 sezonunda 2,5 milyon ton öngörmüştü. Ülkede buğday üretiminin, 2017/18 sezonunda 92 milyon ton ile son üç yılın en düşük seviyesinde olacağı tahmin ediliyor. Hükümetin 2016/17 tahmini 98,4 milyon tondu.
Uluslararası yapan Hong Kong merkezli Cofco’nun Hindistan müdürü Prashant Sarnaik, “Buğday yetiştirilen bölgede yağmur yağmadı ve yüksek devam eden sıcaklık ekinler için iyi bir haber değil,” dedi. Piyasa temsilcileri, gelecek yıl 3-4 milyon ton ithalat bekliyor. Ancak bu rakamın umutsuz ekin görünümü ve yerel stokların azalması nedeniyle 5 milyon tona çıkabileceği aktarılıyor. Bu öngörülerin anahtarı ise hükümetin yüzde 20’lik ithalat vergisinde bir değişiklik yapıp yapmayacağı. Çünkü 2017 sonlarına doğru bu oranın artabileceği iddiaları vardı. Hindistan, üretimi iç talebi karşıladığı için büyük miktarda buğday alan bir ülke değil. Ancak iki yıl süren kuraklık yüzünden Hindistan, 2016/17 sezonunda 5,9 milyon ton buğday almıştı. Ülkenin, 2018/19 sezonunda son 12 yılın en büyük ithalatını yapması bekleniyor. Avustralya, Rusya ve Ukrayna gibi buğday ihracatçısı ülkelerin ise Hindistan’da oluşacak ek talepten kazançlı çıkması bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan "Syngenta, Nidera Seeds’in devir işlemini tamamladı" başlıklı makalemizde "COFCO International, devir işlemini tamamladı ve Nidera Seeds" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …