Glütensiz ürünler için yeni değirmen

İngiltere Mistley merkezli tam tahıl bileşenleri şirketi Edme, glütensiz ürünler için yeni bir değirmen açıyor.

edme_haber

İngiltere’de sağlıklı gıdalara yönelik artan ilgiyle birlikte, yüksek lif içeriği ve besin değeri ile tam tahıllı ürünlerin de doğal olarak ilgi gördüğünü belirten EDME Genel Müdürü Peter Tichbon ve EDME Teknik Direktörü Simon Wooster, glütensiz değirmencilik ürünleri dışında bu ürünlerin de bir gıda katkı malzemesi olarak fazlaca talep edildiğini ifade ediyorlar.

Tam tahıldan yapılan ekmek, kek, , kahvaltılık gevrek, tuzlu ve tatlı atıştırmalıklar, hatta tam tahıl içeren yoğurt bile şimdi yaygınlaştı ve olağanlaştı. Ancak her 100 kişiden birinin Çölyak hastalığından muzdarip olması ve tanı konma oranının giderek yükselmesi, ve glütensiz ürünlere olan talebin de artmasına yol açıyor.

Mistley merkezli tam tahıl bileşenleri şirketi EDME, tam da bu yüzden glütensiz ürünler için yeni bir değirmen inşa etti. Değirmen resmi olarak açıldı. Kurdele kesme töreni EDME Genel Müdürü Peter Tichbon, Bölge Müdürü Bernard Jenkin, British Baker Editörü Martyn Leek ve Birleşik Krallık’a bağlı Colchester bölgesi Çölyak hastaları temsilcisi Beryl Whittingham tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Gıda üreticileri, fırıncılar ve şefler yeni glütensiz kaynağını, özellikle de çok küçük boyutta üretebilme kapasitesini mutlulukla karşıladılar. Son teknoloji değirmen, istikrarlı olarak pirinç, sorgum ve karabuğday (buckwheat) ve kurutulmuş bezelye ile nohuttan yapılan yüksek kalitede çeşitleri üretecek. 600 bin poundluk yatırım, EDME’nin yılda binlerce ton glütensiz üretmesini sağlayacak.

 

Bir önceki yazımız olan "Cimbria İspanya’da kendi ofisini kurdu " başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …