Glütensiz ürünler için yeni değirmen

İngiltere Mistley merkezli tam tahıl bileşenleri şirketi Edme, glütensiz ürünler için yeni bir açıyor.

edme_haber

İngiltere’de sağlıklı gıdalara yönelik artan ilgiyle birlikte, yüksek lif içeriği ve besin değeri ile tam tahıllı ürünlerin de doğal olarak ilgi gördüğünü belirten EDME Genel Müdürü Peter Tichbon ve EDME Teknik Direktörü Simon Wooster, glütensiz değirmencilik ürünleri dışında bu ürünlerin de bir gıda katkı malzemesi olarak fazlaca talep edildiğini ifade ediyorlar.

Tam tahıldan yapılan ekmek, kek, bisküvi, kahvaltılık gevrek, tuzlu ve tatlı atıştırmalıklar, hatta tam tahıl içeren yoğurt bile şimdi yaygınlaştı ve olağanlaştı. Ancak her 100 kişiden birinin Çölyak hastalığından muzdarip olması ve tanı konma oranının giderek yükselmesi, ve glütensiz ürünlere olan talebin de artmasına yol açıyor.

Mistley merkezli tam tahıl bileşenleri şirketi EDME, tam da bu yüzden glütensiz ürünler için yeni bir değirmen inşa etti. Değirmen resmi olarak açıldı. Kurdele kesme töreni EDME Genel Müdürü Peter Tichbon, Bölge Müdürü Bernard Jenkin, British Baker Editörü Martyn Leek ve Birleşik Krallık’a bağlı Colchester bölgesi Çölyak hastaları temsilcisi Beryl Whittingham tarafından birlikte gerçekleştirildi.

Gıda üreticileri, fırıncılar ve şefler yeni glütensiz un kaynağını, özellikle de çok küçük boyutta un üretebilme kapasitesini mutlulukla karşıladılar. Son teknoloji değirmen, istikrarlı olarak pirinç, sorgum ve karabuğday (buckwheat) ve kurutulmuş bezelye ile nohuttan yapılan yüksek kalitede un çeşitleri üretecek. 600 bin poundluk yatırım, EDME’nin yılda binlerce ton glütensiz un üretmesini sağlayacak.

 

Kontrol edin

AUSD, GUSAD ve DUNSAD Derneklerinden Ortak Konferans

Un sanayisinin üç büyük derneğinden Kıbrıs’a çıkarma. Dünya un ihracat şampiyonu Türk Un sanayisinin büyük …