GAPTAEM ve Katar, Suriye’nin 17 buğday çeşidini Türkiye’de koruyor

Suriye’de 7 yılı aşkın devam eden iç savaş nedeniyle ekimi yapılamadığı için kaybolmaya yüz tutan 17 çeşidi, Şanlıurfa’da ekimi yapılarak üretime kazandırılacak.

Suriye’de iç savaş nedeniyle tarımsal birçok bölgede durma noktasına geldi. Her geçen gün artarak şiddetlenen savaş yüzünden milyonlarca insanın ülkeden göç etmesi sonucu arazileri ekilemez oldu. Özellikle buğday ekimi yapılmayınca Suriye’nin birçok yerli tohumu kaybolmaya yüz tuttu. Ülkedeki buğday tohumlarının tamamen yok olmaması için harekete geçen Güneydoğu Anadolu Projesi Tarımsal Araştırma Enstitüsü Merkezi () ve Kızılayı, iş birliği yaparak 17 buğday çeşidini Türkiye’ye getirdi.

Proje kapsamında kaybolmaya yüz tutmuş Suriye’nin buğday tohumları bu ülkenin sınırına yakın arazilerde toprakla buluşturuldu. Hasadın ardından elde edilecek tohumlar, tekrar üretime kazandırılması amacıyla Suriye’deki halka dağıtılacak. GAPTAEM Müdürü İbrahim Halil Çetiner, Suriye’deki birçok bitkinin yok olma tehlikesiyle karşı karşıya kaldığını söyledi. Ülkedeki tarımsal faaliyetlerin birçok bölgede durma noktasına geldiğini kaydeden Çetiner, şöyle konuştu:

“Suriye’deki kriz nedeniyle 20’yi aşkın buğday çeşidinin kaybolmaya yüz tuttuğu tespit edildi. Kurum olarak, Katar Kızılayı’ndan gelen talep üzerine, protokol imzalayarak proje hazırladık. Kaybolmaya yüz tutmuş bu buğday çeşitlerinden 9’u makarnalık, 8’i ekmeklik olmak üzere 17 çeşidi Katar Kızılayı aracılığıyla ülkemize getirdik.

Getirilen tohumları benzer iklim şartları olduğu için Suriye sınırındaki Akçakale ilçesinde bulunan tarım işletmesinde ektik. Tohumlar için toprağı özenle hazırladık. Hasattan sonra üretilen buğday tohumları Katar Kızılayı aracılığıyla Suriye’ye götürülecek ve yerel halka dağıtılacak. Böylece insanlık için çok önemli olan buğday korunmuş olacak. Suriye’de 23-24 buğday çeşidi bulunuyor. 3 yıl devam edecek proje kapsamında diğer tohum çeşitleri de Türkiye’ye getirilerek ekimini yapmayı planlıyoruz. Ayrıca uzman personelimiz buğdayın özüne giderek orijinal, elit tohumlar üretecek. Suriye’de savaş nedeniyle kaybolmaya yüz tutmuş olan buğday tohumları, Türkiye’de hayat bulacak ve inşallah buradan yine Suriye’ye göndereceğiz, yine ana vatanında üretilecek.”

 

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …