Filipinli değirmenciler buğday kalitesi için Amerika’ya gitti

Filipinli değirmencileri, kalitesini görüşmek için tedarikinde en büyük ortakları olan Amerika’ya gitti.

Aralarında Filipin Un Sanayicileri Derneği (PAFMIL) Başkanı ve Filipinler’de söz sahibi olan üç un değirmeni yöneticisinin de bulunduğu Filipinli bir ticaret ekibi, 23-24 Ekim tarihlerinde bu yılın sert kırmızı ilkbahar buğdayı hakkında daha fazla bilgi almak için Amerika’nın Kuzey Dakota eyaletine gitti. Un değirmencilerinden oluşan heyet, eyalette kamu ve özel buğday yetiştiricileri ile bir araya geldi.

Filipinler elli yıldan daha uzun süredir ABD ilkbahar buğdayının önemli bir müşterilerinden birisi.

Amerikan Buğday Birliği (USW) 1961’de Manila’da ilk şubesini açtığında ülkenin Amerika’dan yaptığı buğday alımı 7 milyon bushel seviyesinde iken 2012-13 sezonunda bu oran yaklaşık 74 milyon bushele çıktı. Böylece ülkenin öğütmelik buğday ithalatında ABD’nin pazar payı yüzde 90’ı geçti. Ülkenin buğday alımlarının çoğunluğunu, kırmızı sert ilkbahar buğdayı ve beyaz buğday ürünleri oluşturuyor.

Konuyla ilgili bir açıklama yapan Kuzey Dakota Buğday Komisyonu (NDWC) Başkanı Francis Leiphon, şunları söyledi; “Kuzey Dakota üreticileri için Filipin pazarı oldukça önemli. Yıllık ortalama 35 milyon bushel alımları ile ikinci en büyük buğday pazarımız olma özelliğine sahipler.”

Ekip, ürün kalitesini öğrenmenin yanı sıra ABD ilkbahar buğdayının miktarını ve fiyatını etkileyen tedarik ve talep faktörleri hakkında da bilgi aldı.

Bir önceki yazımız olan "İngiliz Allied firması, Brisbane değirmenini büyütüyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …