kek_banner_640x100.jpg

Filipinler yeni değirmenlerle kapasiteyi artırıyor

Filipinler’de, değirmencileri, sıkı rekabet ve düşük talebe rağmen yeni tesislerle kapasiteyi genişletmeye devam ediyor.

Filipinler’de un değirmenlerinin sayısı artmaya devam ediyor. Filipinler kaynaklı bazı yayın organlarında yer alan haberlere göre ülkede düşük un talebine rağmen kapasite, kurulan yeni değirmenlerle birlikte artmaya devam ediyor.

Ülkedeki un ithalatçılarından Malabon Long Life’ın Başkanı Ernesto Chua, iki yıl önce Subic’te kurulan Endonezya sermayeli Mabuhay Interflour Corp.’un gelecek ay faaliyete geçeceğini ve günlük 500 ton kapasite artırımı sağlayacağını söyledi. Chua, yeni ve büyük un değirmenlerinin yanı sıra çoğu Filipinli-Çinli işadamlarına ait olan daha küçük ölçekli 4 değirmenin daha kurulduğunu açıkladı.

Kurulan yeni değirmenlerden bazıları şunlar; Atlantic Grains Corp., Asian Grains Inc, Great Earth Corp., New Hope Flour Mills, North Star Milling Corp., Big C Corp. ve Agri Pacific Corp.

Chua, ilave değirmen kapasitesiyle ilgili ellerinde bir istatistik olmadığını ancak tesislerin, Subic, Calamba, Cagayan de Oro ve Valenzuela’dakiler dahil olmak üzere, yoğunlaştığını söyledi.

Ülkede 2 yıl önce sadece 12 değirmen varken bugün yaklaşık 20 değirmen bulunduğu belirtiliyor.

Yeni tesislerle kapasitesini artıran Filipinler un endüstrisinin, önümüzdeki aylarda hammadde fiyatlarıyla da baş etmesi gerekiyor. Filipinler Un Değirmencileri Derneği, ’de yetiştirilen bölgelerde görülen ve Ağustos ayının başlarında dünyada fiyatlarının yüzde 50’ye kadar yükselmesine neden olan kuraklık nedeniyle, yılın ikinci yarısında un fiyatlarının artacağı konusunda uyarıda bulundu. Çünkü Filipinler, değirmenlik ihtiyacının yaklaşık yüzde 95’ini ’den tedarik ediyor. Kalan kısım Kanada ve Avustralya’dan alınıyor.

Bir önceki yazımız olan "Cezayir 24 üründe ithalatı durdurdu" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Haas resmen Bühler’in parçası

Tahıl ve bakliyat işleme teknolojilerinde dünyanın öncü markası Bühler, ilk olarak eylül 2017’de duyurduğu Haas’ı …