FAO Gıda Endeksi, eylül ayında düştü

Dünya genelindeki gıda fiyatları, eylül ayında, bir önceki aya göre düşerken, sadece şekerde artış görüldü. Birleşmiş Milletler Gıda ve Örgütü’nün (FAO) tahıl, yağlı tohum, süt ürünleri, et ve şekerde oluşan gıda sepetini ölçen gıda fiyatları endeksi, geçtiğimiz ay 165,4 puana geriledi. Ağustos ayı endeksi daha önce 167,6 puan olarak ölçülmüştü. Ancak daha sonra 167,7 puan olarak revize edildi.
FAO’dan yapılan açıklamaya göre, global tahıl üretimi 2018 için 2,591 milyar ton olarak bekleniyor. Eylül ayındaki tahmin, bundan 3 milyon ton daha düşüktü. Dünya genelindeki üretimin, buna rağmen geçtiğimiz yılki rekor seviyeden yüzde 2,4 ya da 63 milyon daha düşük kalacağı tahmin ediliyor. FAO’nun 2018 yılı için global rekoltesi tahmini ise 722,4 milyon. Bu miktar, 2013’ten bu yana görülen en düşük seviyeyi teşkil ediyor.
FAO’nun Tahıl Fiyatları Endeksi ise ağustos ayına göre yüzde 2,8 düşerek 164 puana geriledi. ihracat kotasyonları; ABD’de çok yüksek rekolte beklentisi ve dünya genelinde yüksek arz tahminleri dolayısıyla bir önceki aya göre yüzde 4 oranında düştü. Buğday fiyat kotasyonları da daha çok Rusya kaynaklı güçlü satışların devam etmesi sebebiyle düştü.
FAO Şeker Fiyatı Endeksi ise eylül ayında, bir önceki aya göre yüzde 2,6 artışla 161,4 puana yükseldi. FAO’dan yapılan açıklamada, fiyatların yükselmesinin dünyanın en büyük şeker üreticisi ve ihracatçısı Brezilya’da devam eden hasada bağlı olduğu belirtildi. Açıklamada, “Brezilya’da kritik vejetasyon mevsimindeki kurak hava şartlarının şeker kamışı verimi üzerinde olumsuz etkisi olduğu anlaşılıyor.” denildi.

Kontrol edin

Bühler, Mill E3 ile endüstriyel değirmencilikte devrim yaptı

Bühler, endüstriyel değirmen tesisleri, prosesleri ve makineleri için tamamen yeni bir yaklaşım geliştirdi. Bühler, Mill …