Eski buğdayın, unun işlevsel özelliklerine etkisi

“Bu araştırmanın amacı doğrultusunda, farklı numuneleri, kontrollü koşullar altında on altı ay boyunca depolandıktan önce ve sonra test edilmiştir. Kontrollü koşullar altında on altı aylık depolamasından sonra elde edilen deneysel bulgulara ve elde edilen sonuçlara dayanarak, bu reolojik kalite parametrelerin bazılarının ve düşme sayılarının, Ortadoğu ve Afrika’nın nispeten nemli ve ılık ikliminde daha hızlı gelişmesi beklenmektedir, ve talep edilen , birçok fabrikada yaygın bir uygulama olan, bazı enzimlerin eklenmesi işlemine daha az ihtiyaç duyacaktır.”

Dr.

Baş Teknoloji Yöneticisi
Essa Al-Ghurair Investment

Ortadoğu’daki ve Afrika’daki çoğu un fabrikası, buğdayı farklı ülkelerden kuru yük gemileriyle ithal eder ve bu buğdaylar çoğu zaman farklı ihtiyaçlara göre çeşitli unlar üretmek üzere karıştırılır.

Bu buğdaylar limanda veya değirmenlerin yakınındaki büyük depolama silolarında depolanır. Harmanlama dinamiklerine bağlı olarak bu buğdaylar, zaman zaman hasat edilmelerinden bir yıla kadar varan uzun bir sürenin ardından öğütülür.

Bu araştırmanın amacı doğrultusunda, farklı buğday numuneleri, kontrollü koşullar altında on altı ay boyunca depolandıktan önce ve sonra test edilmiştir.

Farinograf (su emilimi, karıştırma süresi, kararlılık), ekstensograf (uzama kabiliyeti, maksimum yükseklik, kurve alanı) ve düşme sayısı için bazı un kalite parametreleri gelişmiş ve iyi gelişme korelasyonları (0.9R2 üzerinde) elde edilmiştir.

Kontrollü koşullar altında on altı aylık buğday depolamasından sonra elde edilen deneysel bulgulara ve elde edilen sonuçlara dayanarak, bu reolojik kalite parametrelerin bazılarının ve düşme sayılarının, Ortadoğu ve Afrika’nın nispeten nemli ve ılık ikliminde daha hızlı gelişmesi beklenmektedir, ve talep edilen un, birçok fabrikada yaygın bir uygulama olan, bazı enzimlerin eklenmesi işlemine daha az ihtiyaç duyacaktır.

Bir önceki yazımız olan "Yerel buğday çeşitlerimizin dirilişi: Ata mirası ‘Kastamonu Siyez Buğdayı’" başlıklı makalemizde "Yerel buğday ve Yerel buğday çeşitleri" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Taş Devri’ndeki pidenin tadı

“Ortadoğu’daki ve diğer bölgelerdeki değirmenler, tahıl kalitesindeki istikrarsızlıklarla karşı karşıya olduğundan, unun iyileştirilmesine yönelik gıda …