Endüstri 4.0 ve Değirmencilik

Un değirmenciliği endüstrisi, Endüstri 4.0 teknolojisiyle tamamen uyumlu hale gelebilecek mi? Endüstri 4.0 teknolojisiyle, kısa süre içinde proseslerde anlık kontroller yapılabilecek, nihai ürünün kalitesi önceden tespit edilebilecek, cihazlar kendi kendilerine kalibre olabilecek ve tüm bunlar minimum düzeyde teknik ve idari personelin müdahalesiyle mümkün olabilecek mi?

İçinde bulunduğumuz çağı dördüncü sanayi devrimi olarak tanımlamak mümkündür. Dördüncü Sanayi Devrimini en uygun şekilde temsil eden kavram ise “Endüstri 4.0”. Endüstri 4.0 kavramı, şirketleri ve ülkeleri birbiriyle açık bir internet ağı üzerinden birbirine bağlayan, arada iletişim için köprü kuran bir sistemi anlatıyor. Bir anlamda, bu kavram, bilişim teknolojilerinin endüstri dünyasındaki yansıması olarak yorumlanabilir. Ürünlerin, makinelerin, operatörlerin ve daha birçok araç ve elemanlarının yeni nesil “Akıllı Fabrikalar”da birbiriyle iletişim halinde faaliyet göstermesi endüstrinin yeni yaşam biçimi haline gelmektedir. Değirmencilik endüstrisi de dördüncü sanayi devriminden faydalanacaktır: Endüstri 4.0 ile üreticiler kendi ağlarını koruyabilir, bir şirketin bitmiş ürün örneğini 3D olarak görmek mümkün olabilir, operasyonlar daha küresel hale gelebilir.

Bir önceki yazımız olan "Değirmencilikte Proses Kontrolü ve Otomasyon" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

YENİ SEZON HASAT SONUÇLARI VE PİYASA BEKLENTİLERİ

2018/2019 sezonu buğday üretiminin, Avrupa Birliği, Kazakistan, Rusya, Ukrayna ve Avustralya’daki hava koşulları sebebiyle geçtiğimiz …