Endonezya’nın un ithalatı yüzde 40 düştü

Amerikan Tarım Bakanlığı (USDA), dünyanın en büyük ithalatçılarından biri olan Endonezya ile ilgili tahıl ve raporunda önemli bilgilere yer verdi. Son verilere göre, 2017/18 sezonunda Endonezya’nın buğday ithalatı 10,516 milyon ton olarak hesaplandı. Daha önce, Endonezya’nın 12 milyon ton buğday ithal edeceği öngörülüyordu. Aradaki fark, temel olarak yerel para birimi rupideki değer kaybının ithalatı azaltıcı etkisine bağlanıyor. 2018/19 sezonundaki buğday ithalatının da 10,5 milyon ton seviyesinde kalması bekleniyor.
Rapora göre, Endonezya’da değirmencilik sektörü 2017/18 döneminde yüzde beş büyüdü. Buğday, buğday unu ve buğday unundan yapılan ürünlerin fiyatının pirince göre daha düşük kalması sebebiyle, Endonezyalı tüketiciler geleneksel gıdaları olan pirinçten uzaklaşıyor. Endonezya Değirmencileri Birliği, ülkedeki değirmenlerinin kapasitesinin 2024/25 sezonunda 14,2 milyon tona ulaşmasını bekliyor. Global Ticaret Atlası’na göre, 2016/17 sezonunda 84.377 ton buğdaya eşdeğer ithal eden Endonezya’nın geçtiğimiz sezondaki ithalatı yüzde 40 azalarak 50.507 tona geriledi. Bu düşüş temel olarak, yerel para birimi rupinin Amerikan doları karşısında değer kaybetmesine bağlandı. Ülkenin ihtiyacının yüzde 98,9’unu yerli değirmenciler karşılıyor. İthal edilen unun yüzde 52’si Türkiye’den, yüzde 18’i Romanya’dan, yüzde 11’i Güney Kore’den ve yüzde 5’i ise Kanada’dan alınıyor. İklim şartları sebebiyle neredeyse hiç buğday üretemeyen Endonezya, bu ürün için ithalata bağımlı durumda.

Bir önceki yazımız olan "Eski Sovyet ülkeleri, tarımsal ticareti artırmak için hamleler yapıyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Türkiye ve dünya tahıl piyasaları HUBUDER’de masaya yatırılacak

Hububat ticareti ile uğraşan firmaları aynı çatı altında toplayan Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) “2019/2020 Hasatına …