Ekvator buğday için aile çiftliklerine yöneliyor

Güney Amerika ülkesi Ekvator, ülkedeki üretimini arttırmak amacıyla küçük ölçekli aile çiftliklerine odaklandı. 

Buğday ihtiyacının önemli bir bölümünü ithalatla karşılayan Güney Amerika ülkesi Ekvator, buğday üretimini arttırmak amacıyla küçük ölçekli aile çiftliklerine yönelik bir program başattı. Buğday, ülkedeki birçok aile için önemli bir ürün fakat mevcut buğday üretimi, ülke ihtiyacının yüzde 2’sinden daha azını karşılayacak ölçekte. BM Gıda ve Örgütü’ne (FAO) göre; ülkede tüketilen buğdayın yaklaşık yüzde 98’i ithal ediliyor. Düşük verim ve yerel buğday için belirlenen düşük fiyatlardan dolayı Ekvator’un buğday üretimi 1970’li yıllardan beri sürekli olarak düşüyor. Ekvator hükümeti, 2012 yılında FAO’nun da yardımıyla bu duruma dikkat çekmek ve ülkedeki buğday üretimini arttırmak için Chimborazo eyaletinin Alausí şehrinde, Stratejik Buğday Girişimleri (Emprendimiento Estratégico del Trigo) programını başlattı. 1.200’den fazla küçük ölçekli aile çiftliği, doğrudan ya da dolaylı olarak programa dahil edildi. Katılan çiftçilere daha iyi kaliteye sahip tohumlar verildi ve hasat sonrası sürdürülebilir toprak yönetimi, ürün pazarlama ve kalite kontrol konularında eğitim programlarına katılmaları sağlandı.
Çok disiplinli ekiplerin kullanımı ve devletin de katılımı sayesinde Stratejik Buğday Girişimleri Programı, tahıl üretiminde aile çiftliklerinin sahip olduğu büyük potansiyeli ispatlamış oldu. Program küçük ölçekli aile çiftliklerinin geliştirilmesi ve hükümetin yerel düzeyde katılımı ile kamu politikalarına ilişkin güveni yükseltti.
Aile çiftliklerinin ve küçük ölçekli çiftçilerin önemini vurgulamak için Birleşmiş Milletler, 2014 yılını Uluslararası Aile Çiftçiliği Yılı (IYFF) olarak ilan etti.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın