Dünya tahıl devleri Brezilya’da demiryolu inşa etmeyi planlıyor

ürünlerinin ticareti alanında dünyanın en büyük 4 şirketi ile Brezilyalı rakipleri , ülkenin tahıl bölgesini kuzeydeki limanlara bağlayan bir karayolunun işletilmesi için ortak teklif vermeyi değerlendiriyor. Bir konsorsiyum oluşturulması için temaslarını sürdüren şirketler, söz konusu karayoluna paralel bir demiryolu hattı inşa edilmesi ihtimalini de değerlendiriyor.

Archer Daniels Midland Co (), Ltd, Inc, Co (LDC) ve merkezli Amaggi şirketinin, BR-163 karayolunun 968 kilometrelik bölümünün 10 yıl boyunca işletilmesi için görüşmeler yapıyor. Altyapı ve lojistik geliştirme şirketi EDLP’den yapılan açıklamaya göre, söz konusu karayolunun, ülkenin tahıl aktarma arteri olarak görev yapması planlanıyor. Bu yolun bağlanacağı limanlar, ’nın geçtiğimiz yıl yaptığı soya fasulyesi ve ihracatının yüzde 28’ini gerçekleştirmişti.

São Paulo merkezli EDLP’nin direktörlerinden Roberto Meira, Reuters ajansına yaptığı açıklamada, karayolu geliştirme projesiyle ilgili planların hükümete sunulacağını dile getirdi. Söz konusu şirketlerin 20 ya da 30 yıl değil, 10 yıl boyunca hattı işletme hakkını istemesinin de hükümet açısından cazip olabileceğini dile getirdi.
Brezilya Altyapı Bakanlığı, BR-163 karayolunun işletme hakkıyla ilgili bir imtiyaz verme niyetinde olduğunu daha önce açıklamıştı. Ancak projenin detayları henüz netleşmedi. İşletme hakkının daha kısa süreliğine talep edilmesi, karayoluna paralel olarak inşa edilecek demiryolu hattı ile ilişkilendiriliyor. Bu hattın inşaatına da 2025 yılında başlanması ve 2030 yılına kadar hattın hizmete açılması planlanıyor.

Ferrograo demiryolu hattı için ihale sürecinin bir yıl içinde başlaması planlanıyor. Tahıl ticaretin alanında dünyanın önde gelen 4 şirketi, Brezilya’ya yapılacak olan lojistik yatırımların ve özellikle de demiryolu hattının maliyetleri düşüreceğini ve nakliyedeki belirsizlikleri ortadan kaldıracağını tahmin ediyor. Zira otoyolun kötü durumu sebebiyle her yıl belli başlı noktalarda uzun TIR kuyrukları görülüyor.

Bir önceki yazımız olan "Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients'e çevirdi" başlıklı makalemizde "Limagrain Céréales Ingrédients ve " hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …