Dünya gıda fiyatları son iki yılın en düşük seviyesinde

BM Gıda ve Örgütü’nün (FAO) hazırladığı Gıda Fiyatları Endeksi bir önceki aya göre 2,1 puan düşerek (yüzde 1,3) Kasım 2018’de 160,8 puana geriledi. Endeks, Mayıs 2016’dan bu yana en düşük seviyeye gelirken, bir önceki yılın aynı dönemine göre ise 15 puana yakın (yüzde 8,5) düşüş gösterdi. Kasım ayındaki düşüşte başlıca faktörler bitkisel yağ, süt ürünleri ve tahıl fiyatlarının zayıflaması oldu.

Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü (FAO) tarafından yapılan açıklamaya göre, dünya genelinde gıda fiyatları son iki yılın en düşük seviyesinde. FAO tarafından açıklanan kasım ayı gıda endeksine göre; bitkisel yağ, süt ürünleri ve tahıl fiyatlarının önemli oranda düşmesi, gıda sepetini genel olarak 160,8 puana geriletti. Bir önceki ay endeks önce 163,5 puan olarak açıklanmış ve ardından 162,9 puan olarak revize edilmişti. Kasım ayında şeker fiyatları endeksi bir önceki aya göre yüzde 4,4 ile artan tek endeks oldu. FAO’nun gıda fiyatları endeksi; tahıl, yağlı tohum, süt ürünler, et ve şeker fiyatlarındaki değişime göre şekilleniyor.
FAO’nun tespitlerine göre, Tahıl Fiyatları Endeksi, kasım ayında bir önceki aya göre yüzde 1,1 azalarak 164 puana geriledi. Üst üste 10 aydır düşen bitkisel yağ fiyatları da bu ay da yüzde 7,6 azalarak son 12 yılın en düşük seviyesine geriledi. Yeni mahsulün pirinç ihraç kotasyonları üzerinde baskı yapması ve ihracatta rekabetin fiyatlarını aşa çekmesi sebebiyle tahıl fiyatları da kısmen düştü. Palmiye yağı ise ihracatçı ülkelerde stokların yüksek seviyede olması ve dünya genelinde madeni yağ fiyatlarındaki düşüşten dolayı hissedilir ölçüde düştü. Soya ve ayçiçek yağı fiyatları da ABD, AB ve gelişmekte olan ülkelerde bol miktarda bulunması ve Karadeniz bölgesinde beklentilerinin pozitif olması sebebile zayıfladı.

FAO, TAHIL ÜRETİMİ TAHMİNİNİ DÜŞÜRDÜ
FAO’nun tahminlerine göre, 2018/19 global tahıl sezonunda tahıl üretiminin 2,595 milyar ton olarak gerçekleşmesi bekleniyor. FAO, bu konudaki tahminini geçtiğimiz aya göre biraz aşağı çekti. Buna göre, 2017/18 sezonunda rekor seviyedeki üretimin önümüzdeki yıl yüzde 2,4 düşeceği tahmin ediliyor. Bu kapsamda, dünya genelindeki üretiminin 725,1 milyon ton olacağı tahmin ediliyor. Buna göre dünya üretimi Türkiye ve Rusya’daki hasat beklentilerinde düşüş dolayısıyla geçtiğimiz aya göre 2,8 milyon ton aşağı çekildi. FAO’nun sezon sonundaki tahıl stoku beklentisi ise değişmedi ve 762 milyon ton olarak kaldı.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …