Dubaili yatırımcı, Suudi değirmenleri için teklif vermeye hazırlanıyor

Dubai merkezli Essa Al Ghurair Investment Co., Suudi Arabistan’da bulunan ve özelleştirilme sürecindeki dört için teklif vermeye hazırlanıyor. Alım işleminin iki yıl içinde tamamlanması bekleniyor.

73dubai

Dubaili Essa Al Ghurair Investment Co., Suudi Arabistan’ın özel yatırımcılara satmaya hazırlandığı dört un değirmeni için fiyat teklifi vermeyi düşünüyor. Yatırımcı firma Essa Al Ghurair Investment’ın Genel Başkanı Essa Al Ghurair, değirmenlerin, firmanın Umman ve Lübnan’da bulunan dört değirmenine ekleneceğini belirtti. Bloomberg’de yer alan habere göre, Al Ghurair alım işleminin iki yıl içinde tamamlanmasının beklendiğini ve Suudi Arabistan’a uyum sağlamakta güçlük çekilmeyeceğini açıkladı.

Suudi Arabistan aynı zamanda devlet eliyle işletilen dokuz değirmeninin dört firmaya dağıtılarak özelleştirilmesini de planlıyor. Dış Servisi’nin Riyad’da bulunan bir uzmanının belirtiğine göre, Suudi Arabistan’ın söz konusu dokuz değirmeni, günde 12 bin 630 ton buğdayı ve 3,3 milyon ton buğdayı işlemden geçirme kapasitesine sahip. Hükümetin yer altı su tabakasını koruyabilmek adına yaptığı çalışmanın bir parçası olarak, Suudi Arabistan’ın son çiftliği de üretimi durdurmuştu. Ülke, kendi kendine yetebilme politikasından vazgeçerek ilk kez 2016 yılında tamamen ithalatına bağımlı olacak.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …