Değirmencilikte Vals Topları ve Öğütmeye Etkisi

değirmenciliği, temelde işlemiyle tanımlanmaktadır. ise tanesinin kabuk ve kısımdan ayrılması, un olarak tanımladığımız kısmının ise parçacıklar haline getirilmesi işlemidir. Buğday bu öğütme aşamasına gelene kadar pek çok işlemden geçmektedir ancak değirmenciliğin temeli olan öğütme işlemini vals topları gerçekleştirmektedir. 

Değirmenlerde öğütme işlemi, tanenin kabuk ve ruşeym kısımlarının değişik aşamalardan geçerek endospermden ayrılması olarak tanımlanmaktadır. Bu aşamadaki en önemli eleman ise öğütme işlemini gerçekleştiren vals toplarıdır. Vals toplarıyla ilgili her parametre , randıman, tonaj ve enerji kullanımı üzerinde son derece etkilidir. Bu yüzden topların doğru seçilmesi ve toplarla ilgili ayarlamaların doğru yapılması son derece önemlidir. Biz de bu ayki sayımızda, vals toplarıyla ilgili merak edilenlere cevap bulmaya çalıştık. Konuyla ilgili uzmanlar, vals toplarının özellikleri ve uygulama esnasındaki ayarları hakkında uzun yılların tecrübelerine dayanan bazı genel geçer kuralların bulunduğunu ancak süreci etkileyen çok fazla unsur olduğundan asıl önemli olanın deneyim olduğunu belirtiyor.

Kontrol edin

DEĞİRMENDE MAKİNE VE AKIŞ ŞEMASI TEKNOLOJİSİ

Değirmen tasarımı, öğütme diyagramı ile başlar. Diyagram; öğütme elemanlarının sıralanışı, çeşit, sayı ve özellikleri itibarıyla …

Bir cevap yazın