Değirmencilikte Vals Topları ve Öğütmeye Etkisi

değirmenciliği, temelde öğütme işlemiyle tanımlanmaktadır. Öğütme ise tanesinin kabuk ve rüşeym kısımdan ayrılması, un olarak tanımladığımız endosperm kısmının ise parçacıklar haline getirilmesi işlemidir. bu öğütme aşamasına gelene kadar pek çok işlemden geçmektedir ancak değirmenciliğin temeli olan öğütme işlemini vals topları gerçekleştirmektedir. 

Değirmenlerde öğütme işlemi, tanenin kabuk ve ruşeym kısımlarının değişik aşamalardan geçerek endospermden ayrılması olarak tanımlanmaktadır. Bu aşamadaki en önemli eleman ise öğütme işlemini gerçekleştiren vals toplarıdır. Vals toplarıyla ilgili her parametre kalite, randıman, tonaj ve enerji kullanımı üzerinde son derece etkilidir. Bu yüzden topların doğru seçilmesi ve toplarla ilgili ayarlamaların doğru yapılması son derece önemlidir. Biz de bu ayki sayımızda, vals toplarıyla ilgili merak edilenlere cevap bulmaya çalıştık. Konuyla ilgili uzmanlar, vals toplarının özellikleri ve uygulama esnasındaki ayarları hakkında uzun yılların tecrübelerine dayanan bazı genel geçer kuralların bulunduğunu ancak süreci etkileyen çok fazla unsur olduğundan asıl önemli olanın deneyim olduğunu belirtiyor.

Bir önceki yazımız olan "“Unu makineler değil insanlar üretir”" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

İNOVATİF TAHIL İŞLEME YAKLAŞIMLARI VE DEĞİRMENCİLİKTE DİJİTALLEŞME

Dijital devrim, değirmencilik sektörü için büyük fırsatlar sunuyor. Dijitalleşme sayesinde üretim süreçlerini iyileştirme, verimi artırma, …