Değirmencilikte Tavlama ve Paçallama

Değirmencilikte kaliteli ve verimli için seçiminden sonraki en önemli aşama, buğdayın işlenmeye hazırlık sürecidir. Bu süreçte, , önce içerisindeki ağır ve hafif yabancı maddelerden çeşitli teknolojiler yardımıyla arındırılır, ardından da tavlama işlemine tabi tutulur. Uzmanlar, tavlama sürecinin unun kalitesi ve öğütmenin verimi açısından son derece önemli bir süreç olduğunu vurgularlar.

Rekabetin hızla arttığı dünya pazarında, firmaların rakiplerine karşı avantaj kazanmasını sağlayacak birçok yöntem olabilir. Ancak kaliteli ve verimli üretim bunlardan biri değildir. Çünkü günümüzde üretim yapacak bir firma, kaliteli ve verimli üretimi, rekabet avantajı sağlamak için değil, varlığını korumak için yapmak zorundadır. Kullanılacak diğer tüm yöntemler, kaliteli ve verimli bir üretim üzerine ekleyebileceğiniz ekstralardır. Değirmencilikte de ve verimli üretimi etkileyen pek çok aşama ve faktör vardır. Bunlardan en önemlisi hammadde seçimidir. Hammadde seçimini takip eden süreç ise buğdayın işlenmeye hazırlanma aşamasıdır. sektöründe çeşitli çalışmalarıyla tanınmış uzmanlar, buğdayın temizlenme ve tavlama aşamalarının, üretim verimliliği ve üzerinde son derece etkili olduğunu belirtmektedirler.

Bir önceki yazımız olan "Dünya ticaretinde öne çıkan ülkeler ve buğday çeşitleri" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

DEĞİRMENDE MAKİNE VE AKIŞ ŞEMASI TEKNOLOJİSİ

Değirmen tasarımı, öğütme diyagramı ile başlar. Diyagram; öğütme elemanlarının sıralanışı, çeşit, sayı ve özellikleri itibarıyla …