Değirmencilikte Taşıma Sistemleri ve Pnömatik

Günümüz fabrikalarında, ve taşımada kullanılan sistemler mekanik ve pnömatik olarak iki gruba ayrılmaktadır. Her iki sistem de farklı noktalarda, farklı yoğunluktaki ürünlerin taşınmasında çeşitli avantajlar sağlamaktadır. Uzmanlar birinin diğerinin yerine tercih edilmesinin mümkün olmadığını vurgulamaktadır. Dolayısıyla taşıma sistemiyle ilgili bir tercih yapılırken önemli olan, hangi taşıma sisteminin hangi ürünün taşımasında avantajlı olduğunu doğru belirlemek.

 

sektöründe hammaddenin-buğdayın ve nihai ürün olan unun fabrika içerisinde bir noktadan diğerine taşınmasında kullanılan sistemler, genellikle mekanik ve pnömatik taşıma sistemleri olarak iki gruba ayrılmaktadır. Mekanik sistemler özellikle ağır ve yüksek hacimli ürünlerin taşınmasında tercih edilirken, pnömatik sistemler daha hafif, parçacık boyutu daha küçük ürünlerin taşınmasında ön plana çıkıyor.

Uzmanlar her iki sistemin de kendi içerisinde avantaj ve dezavantajları olduğunu belirtiyor ve birinin yerine diğerinin tercih edilmesinin mümkün olmadığını vurguluyor. Bu yüzden günümüz değirmenlerinde her iki sistemin de fabrika içerisinde farklı noktalarda, farklı ürün taşımalarında kullanıldığını görüyoruz.

Dergimizin bu ayki sayısında, her iki sistemi de değerlendirmeyi hedeflememize rağmen, aldığımız geri dönüşler pnömatik sistemler ağırlıklı oldu. Bu da pnömatik sistemlerle ilgili soruların çok daha fazla olduğunu, bu konunun daha ilgi gördüğünü gösteriyor. Yazarlarımızın taşıma sistemleriyle ilgili notlarının okuyucularımıza katkı sunacağını umuyoruz.

Bir önceki yazımız olan "Değirmencilikte Yatırım Planlaması ve Fizibilite" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

KAYNAKLARIN VERİMLİ KULLANIMI VE RANDIMAN

“Un randımanını etkileyen en önemli faktörler hammadde, ekipman ve üretim akışıdır. Yüksek randıman, yüksek buğday …