Değirmencilik Eğitimi, Kalifiye İş Gücü ve Dünyadaki Genel Durum – I: “DEĞİRMENCİLİK OKULLARI”

Günümüzde endüstrisindeki tüm alanlarda kalifiye iş gücüne ihtiyaç var. Hammaddeyi tanıyan, maliyetten anlayan, değirmeni idare edebilecek, makine ayarı yapabilecek, ürünü kontrol edebilecek, makine bakımını bilen, elektrik/otomasyon bilgisi olan ara eleman arayışı her geçen gün dikkate değer şekilde artmaktadır.

h_74_KAPAKS

Temel gıdalara olan talep yıldan yıla büyüme kaydetmektedir. Bu da temel gıdaları işleyen sektörün büyümesini ve tahıl işleyen firmaların yeni kapasite artırımı için yatırım yapmasını sağlıyor. Ancak operasyon ve bakım için gerekli eğitimli personel eksikliği, firmaların önündeki en büyük engellerden biri. Gerek değirmencilik teknolojilerinde dünyanın önde gelen firmalarının gerekse üniversitelerin bünyesinde kurulan değirmencilik okulları, sektörün dünya genelindeki bu ihtiyacına yanıt verebilecek elemanlar yetiştiriyor. Biz de Değirmenci Dergisi olarak bu alanda eğitim veren okullara dair detaylı bir çalışma hazırladık. Çalışmamıza gösterilen talep bir hayli fazla olduğundan konuyu iki sayıda ele almaya karar verdik ve bu sayı sadece okulları anlatmayı uygun bulduk. Önümüzdeki sayıda da “Değirmencilikte Eğitim” başlıklı konumuza devam edecek ve konuyla ilgili sektörün tüm taraflarının görüşlerine yer vereceğiz.

Kontrol edin

UN ZENGİNLEŞTİRME VE UN KATKILARI

Yaygın çoklu mikro besin sorunları yaşayan toplumlarda, temel besin maddelerinin zenginleştirilmesi, iyi beslenme, çocuğun sağlıklı …