Deere’den AGCO’ya patent davası

ABD merkezli tarım ekipmanı üreticisi Deere & Co., 12 patentini ihlal ettiği gerekçesiyle Planting LLC ve AGCO Corp aleyhine dava açtı. Deere, tohum ekme makineleriyle ilgili patentlerini ihlal ettiğini öne sürüyor.

Deere & Company, 12 John Deere patentini ihlal ettikleri gerekçesiyle Precision Planting LLC ve AGCO Corporation şirketi aleyhine yargı yoluna başvurdu. Söz konusu girişim, ekim-dikim makineleri alanındaki rekabeti de gözler önüne serdi. Delaware bölge mahkemesine yapılan başvuruda Precision Planting’in ürettiği ya da sattığı vSet ve SpeedTube ürünlerinde patent ihlalinin söz konusu olduğu belirtildi.
Deere şirketinin şikayet başvurusunda, tohumların doğru şekilde ve tekdüze aralıklarla yerleştirilmesine yönelik buluşlarının patentle korunduğunu belirterek, patent ihlali nedeniyle zarar gördüklerini ve bu ihlallerin devam etmesi durumunda zarar görmeye devam edeceklerini vurguladı. Deere ayrıca zararının tazmin edilmesini de istedi. Tarımsal ekipman üretiminde dünyanın lider şirketi olan AGCO, Precision Planting’i Eylül 2017’de satın almıştı. Dünyanın en büyük tohum şirketi Monsanto Co’ya ait olan Precision Planting’in Deere’ye satılması kararı bundan hemen önce iptal edilmişti.

Bir önceki yazımız olan "ADM’ye iş güvenliği alanında iki ödül" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Buğdaydan ülke ekonomisine 12 milyar dolarlık katkı

Tarım ve Orman Bakanlığı, ülkedeki buğday üretiminin ihtiyacı karşılamaya yettiği, ithal edilen buğdayın ise ihraç …