Dacsa Bunge, Ukrayna’da 14 milyon dolarlık mısır işleme tesisi kuracak

ABD merkezli tarımsal endüstri devi Bunge ve İspanya merkezli Dacsa’nın Ukrayna’daki ortak girişimi, Vinnitsya şehrinde mısır işleme tesisi kurmak için 14 milyon dolar yatırım yapacak.

Vinnitsya Bölge Yönetimi Başkanı Valeriy Koroviy, yıllık 100 bin ton mısır işleme kapasitesine sahip tesisin 14 milyon dolara mal olmasının beklendiğini söyledi. Ukrinform’a açıklama yapan Koroviy, “Ünlü Amerikan şirketi Bunge ile müzakereler tamamlandı. İspanyol Dacsa grubu işbirliğinde Vinnitsya bölgesinde mısırı tanelerine ayıracak ve un haline getirecek yıllık 100 bin ton kapasiteli bir tesis inşa edecek. Tahmin edilen yatırım tutarı 14 milyon dolar olacak ve üç hektarlık bir alanda hayata geçirilecek.” açıklamasını yaptı.
Mısır unu üretimi için bölgede özel tohumların yetiştirilmesi gerektiğini kaydeden Koroviy, mısırın gereken şartları karşılaması için çiftçilerle birlikte çalışılacağını da kaydetti. Koroviy’in açıklamasına göre, inşaata yıl sonunda başlanacak ve tesis 2019 sonu itibariyle devreye alınacak. Tesis, günde 300 ton ve yılda 100 bin ton mısır işleyebilecek. Ayrıca 8 bin 400 ton mısır, 900 ton yan ürün ve bin ton da ana ürün depolama kapasitesine sahip olacak.
Dacsa Bunge Ukraine şirketinin hisseleri iki firmanın elinde bulunuyor. Bunlardan biri Avrupa’nın önde gelen mısır ve pirinç işleme şirketi Dacsa Group (Dacsa Maicerias Espanolas S.A.). Valencia merkezli şirket, 6 tesiste 800 bin ton civarında ürün işliyor. Diğeri ise dünyanın önde gelen tarım ürünü işlemecisi ve ihracatçısı olan Bunge Ltd.

Bir önceki yazımız olan "Alman Bayer, Ukrayna’da 200 milyon dolara modern bir tohum tesisi açtı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Margarita Louis-Dreyfus, aile şirketini tek elde toplayacak

Dünyanın en büyük dört tarımsal emtia ticareti şirketinden biri olan Louis Dreyfus Company’nin (LDC) büyük …