Çin, tahıl stoku için Devlet Tahıl Rezervleri İdaresi kuruyor

Güvenliği silah ve eğitim sektörünün ötesine taşıma konusunda bir adım daha atan , gıda ve enerji gibi stratejik rezervlerinin yönetimini güncelliyor. Bu bağlamda ülke, yeni bir kuracak.

Müzakere edilmek üzere ulusal mevzuata ibraz edilen projeye göre, Çin resmi bir tahıl ve rezerv idaresi kuruyor. Kurulması planlanan komisyonun görevleri arasında tahıl, pamuk ve şeker gibi ülkenin stratejik ve acil yardım malzemelerinin stoklanması yer alıyor.
Devlet Konseyi’nin 13. Halkın Ulusal Kongresi’nin birinci oturumunda Ulusal Kalkınma ve Reform Konseyi’ne sunduğu plana göre, mevcut Devlet Tahıl İdaresi ilga edilecek. Ulusal Kalkınma ve Reform Konseyi çatısı altında merkezi bir yapı ihdas edilmesi, değişken emtia fiyatları, doğal felaketler ve ticaret yollarının bloke edilmesi riski gibi problemlere karşı bürokratik prosedürleri en aza indirmeyi hedefliyor. Çin mısır, pirinç ya da stoklarıyla ilgili istatistikleri dünya ülkeleriyle paylaşmıyor. Ancak ekili alanları kısmen şehirleşme ve kirlilik nedeniyle azalırken ülkenin artan talebi karşılamak amacıyla daha fazla gıda ithal ettiği ve yurtdışında çiftlik alanları kiraladığı biliniyor.
ABD’li sektörel yayın organı Corn and Soybean Digest’e göre, Çin’in buğday stokları dünya toplamındaki stokların yüzde 48’i, yurt içi tüketimin ise yüzde 110’u düzeyinde bulunuyor. Ancak rezervlerin yönetimi ülke yetkilileri için zorlu bir iş. Pekin, fiyatların belirlenen minimum düzeyin altına inmesi durumunda çiftliklerden bu fiyat üzerinden tahıl alımı yaparak piyasayı kontrol ediyor.

Bir önceki yazımız olan "Kazak tahılı Bakü üzerinden Türkiye ve Ortadoğu’ya ihraç edilecek" başlıklı makalemizde "Bakü, Kazak Tahılı ve Ortadoğu" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …