Çin, soya ithalatı tahminini düşürdü

Çin 1 Ekim’de başlayan olan 2018/19 sezonu ithalatının 83,65 milyon ton olmasını beklendiğini açıkladı. Geçtiğimiz ay açıklanan tahminlerde ithalat miktarı 93,85 milyon ton olarak verilmişti.

Çin ile ABD arasındaki ticari anlaşmazlık, Çin’in soya fasulyesi ithalatını etkileyecek. Kriz sebebiyle Çinli hayvan yetiştiricilerin soya küspesi kullanımını azaltması sebebiyle bu ürünle ilgili ithalat tahminleri de düşürüldü. Çin ve Kırsal İşler Bakanlığı geçtiğimiz ay yaptığı açıklamada, önümüzdeki dönem için 93,85 milyon ton soya ithalatı yapacakları tahmininde bulunmuştu. Bu ayki raporda ise bu miktar 10 milyon ton kadar düşürüldü. Çin, 2017/18 döneminde 93,9 milyon ton soya fasulyesi ithal etmişti. Bakanlıktan yapılan açıklamada, besi hayvanı ve kümes hayvanları için daha düşük proteinli yemlerin tercih edileceği belirtildi. Ayrıca, domuz çiftliklerinde düşen kârlılık oranları sebebiyle de soya küspesine talebin azaldığı kaydedildi. Bununla birlikte yem tüketiminin yanı sıra etanol üretiminin artması ve soya fasulyesi ithalatının azalması; talebinde artışa neden olacak. Ticaret savaşları sebebiyle soya fasulyesi ithalatına yönelik bu trend sektör tarafından zaten bekleniyordu, fakat hükümet bu konudaki ilk resmi değerlendirmeyi yapmış oldu. Çin, ABD menşeli soya fasulyesine Temmuz ayında yüzde 25 oranında ek gümrük vergisi koymuştu. İthalattaki azalma ile birlikte 2018/19 dönemindeki soya fasulyesi açığı tahmini 3,57 milyon tona yükseltildi. Ağustos ayında açığın 250 bin ton civarında olacağı tahmin ediliyordu. Çin hükümeti, 2018/19 döneminde ülkede 15,83 milyon ton soya fasulyesi üretileceğini tahmin ediyor.

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …