kek_banner_640x100.jpg

Cezayir 24 üründe ithalatı durdurdu

, gıdadan plastiğe 24 ürün kaleminde ithalatı durdurma kararı aldı. Ülkenin 24 ürünün ithalatının bankacılık kanalıyla yapılmasını yasaklamasını tarife dışı olarak niteleyen ihracatçılar, pazara giriş için alternatif yollar arıyor.

Cezayir, ekmekten suya, makarnadan çikolataya, plastik ürünlerden mobilyaya kadar toplam 24 ürünün ithalatının bankacılık kanalıyla yapılmasını yasakladı. Bu yasaklama nedeniyle Cezayir’e ihracatın durması bekleniyor. Konuyla ilgili görüşlerini paylaşan ihracatçılar, keyfi olarak alınan kararın Türk ihracatçısına zarar vereceği görüşünde. Cezayirli yetkililer ve sanayicilerle görüşen ihracatçılar, bir sonraki adımın kota uygulaması olacağı bilgisini aldılar.

“ALTERNATİF YOLLAR BULACAĞIZ”
İstanbul Hububat, Bakliyat, Yağlı Tohumlar ve Mamulleri İhracatçıları Birliği Başkanı Zekeriya Mete, alınan kararın ayak seslerinin önceden geldiğini belirtti. Ekonomi Bakanlığı’nın konuyu bildiğini vurgulayan Mete, şu açıklamalarda bulundu: “Alınan karar ’ye karşı bir harekettir. Ortadoğu’daki pazarlarımıza örtülü bir saldırıdır. Cezayir’e ihracatımız yılın ilk yarısında geçen yıla göre artmıştı. Görünen o ki, yılsonunda da geçen yıla göre düşmüş olacak. Temelinde siyasi bir durum. 5-6 aydır bu tip hareketlenmeler var. Biz akıllı bir milletimiz. Mallarımız o pazarlara bir şekilde girecek. Alternatif yollar bulacağız.”

“KARAR UYGULANABİLİR DEĞİL”
Konuyla ilgili değerlendirme yapan bir diğer isim Türkiye Gıda ve İçecek Sanayii Dernekleri Federasyonu (TGDF) Genel Sekreteri İlknur Menlik oldu. Menlik, “Günümüz dünyasında dış ticareti zora sokan böyle bir karar, gıda sektörümüz başta olmak üzere tüm ihracatçı sektörleri olumsuz etkileyecektir. Cezayir’in de faydasına olmayacak bu karardan bir an önce vazgeçilmesi en büyük temennimizdir.” dedi.

Bir önceki yazımız olan "ADM, Oklahoma’daki un fabrikasını yeniliyor" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Haas resmen Bühler’in parçası

Tahıl ve bakliyat işleme teknolojilerinde dünyanın öncü markası Bühler, ilk olarak eylül 2017’de duyurduğu Haas’ı …