Cargill, Karadeniz’de ilk rus limanı yatırımını yaptı

Cargill, Rusya’daki etkinliğini arttırmak adına DeloPorts Limited’in Novorossiysk’deki liman terminalinin yüzde 25 hissesini satın aldı.

Cargill, Karadeniz limanındaki terminal hissesi ile Rusya’daki ayak izini güçlendiriyor. Karadeniz’in güneybatısında yer alan Novorossiysk kentindeki DeloPorts Limited’e ait terminalin yüzde 25 hissesini satın alan Cargill, firmanın bir diğer ortaklığı olan OAO Kombinat Stroykomplekt’nın (KSK) da dolaylı faizli yüzde 1 hissesini satın aldı.

Cargill’in Avrupa’da Tahıl ve Yağlı Tohumlar Operasyon Başkanı olan Andreas Rickmers, konuyla ilgili şunları söyledi; “DeloPorts Limited ile ortaklığımızı duyurmaktan memnuniyet duyuyoruz. Bu stratejik yatırım, Rusya’daki aktivitelerimizi arttırma niyetimizle paralel olarak işliyor. Bu bizim Karadeniz’deki ilk Rus limanı yatırımımız. Bu yatırım pazara sunduğumuz hizmetlerimizi güçlendirecek ve Rusya tahılı ile ilgili çalışmalarımızı dünyanın geri kalanı ile bağlayacak olan bir kanal sunacak.

Tedarik zincirin güvence altına alan bu hayati adım, Rusyalı çiftçilere de, ürünleri için küresel pazarlarda güvenilir erişim sağlamak açısından avantajlar sunuyor. Bu yatırım; çiftçi müşterilerimize bir dizi hizmet, tavsiye ve finansal araç sunmaya odaklandığımızın göstergesidir.”

KSK tesisi yıllık 3.5 milyon tonluk tahıl tutma kapasitesine sahip. Cargill bu hacmin bir kısmını kullanacak ve geri kalan kısmını da pazara sunacak. Cargill ayrıca, dünyanın her yerindeki müşterilerine hizmet sunabilmek için Karadeniz bölgesi boyunca çeşitli liman tesislerini kullanmaya devam edecek.

Bir önceki yazımız olan "Honeywell Flour Mills genişleme kararı aldı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Unormak, Güney Afrika’da modern bir mısır işleme tesisini devreye aldı

Değirmen teknolojileri sektörünün öncü markalarından Unormak Değirmen, Güney Afrika’da toplam 1.600 ton/gün kapasiteli olarak planlanan …