Bühler’de değirmenciliğin geleceği

Michael TREMP
Pazarlama İletişimi Müdürü
Çözümleri
Bühler AG, Uzwil / İsviçre
michael.tremp@buhlergroup.com


“Süreç ve ürünlerin sürekli olarak takip edilmesi, unun sabit bir kalitede ticarî olarak üretilmesi için merkezi öneme sahiptir. Bu yüzden de otomasyon ve dijitalleşme, değirmencilikte önemli bir rol oynayacak. Bu iki faktör, Bühler’in ‘E3 Değirmeni’ olarak adlandırdığı yeni konseptinde de önemli role sahip. Yeni E3 Değirmeni, daha az zamanda ve mekanda aynı veya daha düşük maliyetle inşa edilecek. Ve enerji tasarruflu teknoloji sayesinde, işlenirken enerji tüketimi önemli ölçüde azalacak.”

Öğütmenin temel prensibi, binlerce yıldır aynı. Tahıl, iki sert parçanın arasında toza dönüştürülür. Araştırmacılarımız, onlarca yıldır alternatif yöntemleri test ediyor. Ancak, ne lazer ne de ses dalgaları, halen kullanılan yöntemleriyle boy ölçüşemiyor. Endospermin kepekten ayrılması için enzimlerin kullanılması da gelecek vaat etmiyor. Biz değirmen üreticileri için bunun anlamı, bugünün değirmen teknolojisini, kendi kendini takip edip geliştiren düşük maliyetli bir sisteme dönüştürmek. Ancak sadece teknolojiye odaklanmak da yeterli olmuyor. Son yıllarda, örneğin yeni bir değirmen inşa etmek için çıkarılan bürokratik engeller de bizleri epey zorluyor.

Biz Bühler’de, yukarıdaki zorlukları aşacak yeni nesil değirmenler hakkında kafa yorduk. “E3 Değirmeni” adını verdiğimiz yeni konsept, sadece üç katlı ve çok daha düşük bir hacme sahip. Bu, altyapı masraflarını azaltıyor. Değirmen daha sonra, önceden montajlanan ve test edilen modüller halinde bina içerisinde kuruluyor ve bu da kurulum için harcanan süre ve mesaiyi azaltıyor. Oldukça kompakt olan bu modüller, daha çok yeni ve enerji tasarruflu sistem bileşenlerinden oluşuyor. Uzun lafın kısası, yeni E3 Değirmeni, daha az zamanda ve mekanda aynı veya daha düşük maliyetle inşa edilecek. Ve enerji tasarruflu teknoloji sayesinde, buğday işlenirken enerji tüketimi önemli ölçüde azalacak. Sadece öğütme işleminde bile enerji tasarrufu yüzde 10 oranında azaltılabilecek. Değirmenin genelindeki enerji tasarrufu da yüzde 7 ile 10 arasında olacak. Tabii ki aynı verim ve ürün kalitesi de korunacak.

Süreç ve ürünlerin sürekli olarak takip edilmesi, unun sabit bir kalitede ticari olarak üretilmesi için merkezi öneme sahiptir. Bu yüzden de E3 Değirmeni’nde otomasyon ve dijitalleşme önemli bir rol oynayacaktır. Bühler’in dijital çözümleri; verim, ürün kalitesi, takip edilebilirlik, fabrikanın çalışmaya hazır olması ve enerji tüketimi üzerine odaklanmaktadır. Kalıcı kaliteyi garanti altına almak için değirmencinin manuel kontrollerinin yerini giderek daha fazla sensör ve buna bağlı programlar alacaktır. Her işleme ünitesinin, buğday tarlasına kadar geriye doğru takip edilebilmesi mümkündür.

Bühler, şu ana kadar çok sayıda dijital hizmet geliştirdi. Örneğin, kompakt ve taşınabilir GrainiGo™ sistemimiz, yeni hasat edilmiş mısırın kolay, hızlı ve doğru şekilde yapılması sağlanıyor. Ayrıca, sensörler aracılığıyla valslerdeki sıcaklık ve titreşimi ölçen ve normale göre ne kadar sapma olduğunu belirleyebilen akıllı bir vals servisi üzerinde de çalışıyoruz. Standartların altında kalan durumlara anında müdahale edilebilmesinin verim üzerinde doğrudan etkisi olacaktır. Süreç ve makinelerdeki düzensizlikleri tespit eden, aksayan noktaları gösteren, spesifik enerji tüketimi ve verilerini takip eden ve öğrenen bir algoritma olarak öngörülerini ve isabet oranlarını kendi kendine geliştiren akıllı değirmen asistanı da diğer bir örnek olarak verilebilir. Tüm bu dijital hizmetlerin sahip olduğu ortak özellik ise müşterilerin takip etme konusundaki yükünü hafifletmeleri ve değirmenlerini optimize etmelerinde onlara yardımcı olmaları.

TUBO adını verdiğimiz borulu itme konveyörümüzün E3 Değirmeni’nde enerji tasarrufuna nasıl katkı sağladığını görmek için www.future-of-milling.com adresini ziyaret edin.

Kontrol edin

DEĞİRMENDE MAKİNE VE AKIŞ ŞEMASI TEKNOLOJİSİ

Değirmen tasarımı, öğütme diyagramı ile başlar. Diyagram; öğütme elemanlarının sıralanışı, çeşit, sayı ve özellikleri itibarıyla …