Bühler, Ipack-Ima’da 20’den fazla dijital yeniliği tanıttı

Ürünlerinin yüzde seksen beşten fazlasını bulut depolama sistemine bağlama kapasitesine sahip olan Bühler, yeni inovatif çözümlerini tanıtmaya devam ediyor. Bühler, Milano’da gerçekleştirilen Ipack-Ima fuarında, yirmiden fazla dijital çözümü müşterilerine tanıttı. Bu çözümler, Bühler’in enerji tüketimini ve gıda zincirindeki israfı 2020 yılına kadar yüzde otuz azaltma hedefine katkıda bulunuyor.

 Dijitalleşme artık gıda işleme endüstrisinde ezber bozan bir kavram haline geldi. Hava durumu, hasat, süreçleri, kalite ve gıda güvenliği ile ilgili veriler, karmaşık ve düşük maliyetli sensör teknolojileri ile sağlanan tüm değerler zinciri boyunca kayıt altına alınıyor. Bu bilginin, tüketici için değer oluşturmak ve gıda tedarik zincirinde şeffaflığı sürdürmek amacıyla kullanılması gerekiyor. İşte bu noktaya odaklanan ve bakliyat işleme teknolojilerinde dünyanın öncü markası Bühler, Milano’daki Ipack-Ima fuarında, müşterilerine yirmiden fazla yeni dijital çözüm sundu. Bu çözümler gıdaları daha güvenli hale getirmek, enerji tasarrufu sağlamak ve israfı önlemek için tasarlandı.

Yeni hizmetlerle ilgili bilgi veren Bühler Tahıl ve Gıda Grubu CEO’su Johannes Wick, “Dijitalleşme, gıda işleme sanayisinde devasa bir potansiyeli ortaya çıkarıyor. Bu, bütün endüstrideki dönüşümün sadece bir başlangıcı. Yakın zaman önce ilk veri analiz uzman ekibimizi kurduk. Amacımız, sektörümüzde dijital dönüşümü ilerletmek.” ifadelerini kullandı. Bühler Bilgi Teknolojileri Baş Sorumlusu (CTO) Ian Roberts da, “Çözümlerimizin yüzde seksen beşten fazlasını bulut depolama sistemine bağlama kapasitesine sahibiz. Dijital teknolojilerin, gıda değeri zincirinde israfı ve enerji tüketimini yüzde 30 azaltma taahhüdümüzü yerine getirmenin anahtarı olduğuna inanıyoruz.” dedi.

Bühler’in Ipack-Ima’da tanıttığı dijital çözümler arasında için GrainiGo ve pirinç için TotalSense adlı iki görüntü işleme çözümü bulunuyor. Bu ürünler, müşterilerin hammadde kalitesini ve eğilimlerini değerlendirmelerine, performansı karşılaştırıp gelecekte analiz ve izlenebilirlik için verilerin depolanmasına imkan tanıyor. Ayrıca PastaSense ile müşteriler sensör teknoloji sayesinde hammaddeden son ürüne kadar bütün süreci takip edebiliyor. Bu çözüm sayesinde maliyetli manuel kontrol ve kayıt ihtiyacı da ortadan kalkıyor.

Bühler, Ipack-Ima fuarı sırasında devrim niteliğinde optik ayıklama teknolojisi olan LumoVision’ı da tanıttı. Şirket, bu teknolojisini nisan ayı sonunda Almanya’da yapılan Hannover Messe fuarında Microsoft ile birlikte müşterilerinin beğenisine sunmuştu. Dünyanın başlıca tahılları arasında yer alan mısır, çok kanserojen bir zehir olan aflatoksinden etkilenebilmekte. Dünya genelinde 500 milyon insan bu maddeye maruz kalma riski taşımakta. Bu maddenin yılda 150 bin kadar karaciğer kanseri vakasına sebebiyet verdiği ve milyonlarca çocuğun gelişimini engellediği tahmin ediliyor. İşte Bühler’in Microsoft ile birlikte geliştirdiği LumoVision ™ hem kansere neden olan aflatoksinli tahılları tespit edip ayıklıyor hem de verimin artmasını sağlıyor. LumoVision’ın, bunu daha önce ortaya konulan teknolojilerden daha doğru ve daha hızlı yaptığını kaydeden şirket, yeni sistemin mikrop buluşan mısırların yüzde 90’ını ayıkladığını belirtiyor. Bühler, bu inovasyonun küresel gıda güvenliği sorununun çözümünde büyük katkı yapacağını vurguluyor.

GIDA İŞLEME SEKTÖRÜNDE KİLİT OYUNCULARLA İŞBİRLİĞİ
Şirket, Ipack-Ima’da gerçekleştirilen Bühler Networking Days serisi ile gıda işleme endüstrisinin karşılaştığı ana zorluklara ve sektördeki son eğilimleri mercek altına aldı. Önde gelen endüstri temsilcileri ve Bühler uzmanları dikkatlerini, hijyenik tasarım, gıda değeri zincirinde izlenebilirlik, gıda sahtekarlığı, alternatif proteinler ve dijitalleştirilmiş değer zincirleri gibi konular üzerinde görüş alış-verişinde bulundu.

Bühler’in dijital çözümleri hakkında daha fazla bilgiye aşağıdaki web adresinden ulaşabilirsiniz:
https://digital.buhlergroup.com/

Bir önceki yazımız olan "ABD’de kışlık buğday üretimi son 16 yılın en düşük seviyesinde" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

TMO Genel Müdürü Güldal: İhtiyaç olduğu sürece buğday takviyesi yapılacak

Toprak Mahsulleri Ofisi, buğday ve unda sıkıntı yaşanmaması için tedbirleri aldı. Yurt dışından 250 bin …