Buğday ve pirinç fiyatı Mart’ta yüzde 2,7 arttı

Küresel piyasada , ve mısırın fiyatını belirleyen Tahıl Fiyat Endeksi martta yüzde 2.7 arttı. Gıda Fiyat Endeksi ise martta aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 0,7 yükseldi

Küresel gıda fiyatları geçen ay aylık bazda yüzde 1,1, yıllık bazda yüzde 0,7 arttı. Birleşmiş Milletler Gıda ve Tarım Örgütü’nün (FAO) açıklamasına göre, uluslararası pazarlarda tahıl, bitkisel yağ, süt ürünleri, et ve şekerden oluşan 5 ana gıda maddesinin fiyatlarının ve ticaretinin takibiyle ölçülen Gıda Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 1,1 artarak 172,8 puan olarak gerçekleşti. Endeks, geçen yılın aynı ayına göre ise yüzde 0,7 artış gösterdi.

Küresel gıda fiyatlarının yükselmesinde iri taneli tahıl ve süt fiyatlarındaki güçlü artış etkili oldu. , buğday ve süt ürünlerinde gerçekleşen artış, şeker ve bitkisel yağ fiyatlarındaki düşüşle dengelendi. Buğday, pirinç ve gibi iri taneli ürünleri içeren Tahıl Fiyat Endeksi, martta bir önceki aya göre yüzde 2,7 arttı. Bu artışta ABD ve Avrupa’daki olumsuz hava şartları etkili oldu.

Güçlü küresel talebin etkisiyle tereyağı, peynir ve tam yağlı süt tozu fiyatlarının artmasıyla Süt Ürünleri Fiyat Endeksi, martta yüzde 3,3 yükseldi. Şeker Fiyat Endeksi aynı dönemde yüzde 3,4 azalırken, Bitkisel Yağ Fiyat Endeksi çok az bir düşüş kaydederek 156,8 puan seviyesinde gerçekleşti. Et Fiyat Endeksi ise bu dönemde değişim göstermedi.

Bir önceki yazımız olan "GAPTAEM ve Katar, Suriye'nin 17 buğday çeşidini Türkiye'de koruyor" başlıklı makalemizde "GAPTAEM, Katar ve Suriye Buğdayı" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Türkiye ve dünya tahıl piyasaları HUBUDER’de masaya yatırılacak

Hububat ticareti ile uğraşan firmaları aynı çatı altında toplayan Hububat Tedarikçileri Derneği (HUBUDER) “2019/2020 Hasatına …