“Buğday Pakistan’ın temel gıdası”

Shadid Farooq, Haris Puri International Eximp: “Kurumumuzun stratejik kararına dayanarak un projesini hayata geçirdik. Pilot proje olarak gerçekleştirilen un projesi sayesinde tüketicilere tam buğdayın besleyici değerleri anlatıldı. Biz de bu projenin tüketicilerin tercih ve yemek yeme alışkanlıklarına tam uyum gösterdiğini tespit ettik.”

Haris Puri International Eximp, Pakistan’ın önde gelen un değirmenlerinden bir tanesi. olarak firmanın Kurucusu ve CEO’su Shadid Farooq ile bir araya geldik ve firmanın kapasitesini, teknoloji tercihlerini ve üzerinde çalıştıkları projeleri konuştuk. Buğdayın Pakistan’da temel gıda maddesi olduğuna değinen Farooq, tüketicilerin de zaman içinde bilinçlendiğini ve artık paketlenmiş, markalı unları tercih ettiğini vurguluyor. Detayları Farooq’tan alıyoruz…

Sayın Shadid Farooq, şirketiniz Haris Puri International, Pakistan’ın önde gelen un fabrikalarından bir tanesi. Haris Puri International’ı kısaca tanıyabilir miyiz?
2003 yılında kurulan Haris Puri International Eximp firması; pamuk, iplik ve pirinç gibi ürünlerin ve ithalatının yanı sıra kendi un markasının geliştirilmesi için de kapsamlı pazar araştırmaları ve tüketici testleri gerçekleştiren bir firma.

Tesisleriniz, üretim kapasiteniz ve kullandığınız teknolojiler hakkında bilgi verebilir misiniz?
Üretimimizi dış kaynaklı olarak yaptık ve teknik uzmanlarımızın tavsiyelerine göre, Bühler’in teknolojisinden faydalanıyoruz ve aynı zamanda yerel makineleri de kullanıyoruz. Üretim kapasitemiz ise saatte 7 tondur.

Un üretiminin yanı sıra hizmet verdiğiniz başka alanlar var mı?
Üzerinde çalıştığımız ürünlerin ham pamuk, iplik ve pirinç olduğunu, bu alanda faaliyet gösterdiğimizi söyleyebilirim.

Un değirmenciliği endüstrisinde sadece Pakistan pazarı için mi çalışıyorsunuz?
Hayır, yalnızca Pakistan pazarı için çalışmıyoruz. Hindistan ve Çin’de de ihracat faaliyetleri yürütüyoruz.

Pakistan halkının tüketim alışkanlıkları hakkında biraz bilgi verebilir misiniz?
Pakistan’ın temel gıdasıdır. İnsanlar, unu çoğunlukla Chapati, Roti ve Phulka gibi ürünlerin yapımında kullanıyorlar. Ayrıca un, şekerleme endüstrisinde de kullanılıyor.

Haris Puri International olarak, üzerinde çalıştığınız veya gelecekte hayata geçirmeyi planladığınız bir projeniz var mı?
Kurumumuzun stratejik kararına dayanarak un projesini hayata geçirdik. Pilot proje olarak gerçekleştirilen un projesi sayesinde tüketicilere tam buğdayın besleyici değerleri anlatıldı. Biz de bu projenin tüketicilerin tercih ve yemek yeme alışkanlıklarına tam uyum gösterdiğini tespit ettik.

Un endüstrisi açısından ülkenizin gelecekteki konumu hakkında ne düşünüyorsunuz?
Pakistan’ın daha iyi kalite ve daha uygun maliyeti olan markalı un üretmek gibi bir hedefi bulunuyor.

Eklemek istediğiniz başka bir husus var mı?
Şunu hatırlatmak isterim; insanlar artık hijyen konusunda daha bilinçli ve açıkta satılan unlardan ziyade, paketlenmiş, markalı unları tercih ediyorlar.

Bir önceki yazımız olan "LİDAŞDER, LİSANSLI DEPOCULUĞA DAHA FAZLA YATIRIM BEKLİYOR" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

“Rusya’nın buğday ihracatındaki ana zorluk, kilit pazarlardaki yüksek doymuşluk”

“Rus tahıl ihracatçılarının karşılaştığı ana zorluk, kilit buğday pazarlarımızın yüksek doymuşluk oranı. Yurt içi pazarı …