Buğday, Bitkisel Üretimin En Önemli Ürünü

TZOB Başkanı , buğdayın, 17,2 milyar liralık değeri ve yüzde 14,4 payıyla bitkisel üretimin en önemli ürünü olmayı sürdürdüğünü söyledi. 

(TZOB) Genel Başkanı Şemsi Bayraktar, Türkiye’de bitkisel üretimde 9 ürünün 59,7 milyar liralık üretim değeriyle üretimin yarıdan fazlasını karşıladığını belirtti. Bayraktar, şöyle devam etti: “ 17,2 milyar liralık üretim değeri ve yüzde 14,4 üretim değeri payıyla bitkisel üretimin en önemli ürünü olmayı sürdürüyor. Türkiye İstatistik Kurumu’nun 2016 yılı geçici verilerine göre, ikinci sırayı 12,7 milyar liralık üretim değeriyle domates alıyor. Bu ürünleri, 5,1 milyar lirayla zeytin, 4,7 milyar lirayla , 4,5 milyar lirayla fındık, 4,3 milyar lirayla , 3,85 milyar lirayla kütlü pamuk, 3,7 milyar lirayla şeker pancarı ve üzüm izliyor.”
Bayraktar, yaklaşık 120 milyar liralık bitkisel üretim değerinin 47,7 milyar lirasının tahıl ve diğer bitkisel ürünler, 39,5 milyar lirasının meyve, içecek ve baharat bitkileri, 31,7 milyar lirasının ise sebzelerden oluştuğuna değindi. Türk çiftçisinin tarımdaki yeniliklere açık ve makine kullanımına ilgili olduğunu, tüm zorluklara rağmen daima üretimini sürdürdüğüne işaret etti.

Kontrol edin

GUSAD’ın yeni başkanı Mesut Çakmak

Güneydoğu Un Sanayicileri Derneği’nde (GUSAD) yönetim kurulu başkanı değişti. Sektöre uzun yıllar hizmet eden Erhan …