Brezilyalı Amaggi, Ciapar’ı almak için görüşmelere başladı

Brezilya’nın endüstriyel tarım sektörünü domine eden şirketi, Brezilyalı üreticisi Ciapar’ı satın almak için görüşmelere başladığını açıkladı. Daha çok soya fasulyesi üretimine odaklanan Ciapar, 105 bin hektarlık ekilebilir alana sahip.

Brezilya Tarım Bakanı Blairo Maggi’nin ailesine ait olan dev şirketi Amaggi, Ciapar şirketi hisselerinin yüzde 100’ünü devralmak için görüşmelere başladığını duyurdu. Mato Grosso eyaletinde yerleşik olan Ciapar’ın satışının Brezilya rekabet kurumu tarafından onaylandığı, fakat henüz resmi olarak sonuçlandırılmadığı kaydedildi. Amaggi; soya, ve pamuk üretimi yapılan 105 bin hektarlık Itamarati Norte çiftliğini de kapsayan muhtemel satışın değeriyle ilgili açıklama yapmadı.
Amaggi’nin başlıca faaliyet alanları arasında tahıl ticareti, tarımsal , soya fasulyesi tohumları, gübreler, soya işleme, nehir taşımacılığı ve enerji üretimi bulunuyor. Soya fasulyesi, pamuk ve mısır eken Amaggi Group, dünyanın en büyük soya ihracatçısı ve Brezilya’nın en büyük ulusal tahıl üreticileri arasında. Soya sektörüne yaptığı dev yatırımlar arasında soya terminalleri, otoyollar, demiryolları ve endüstriyel suyolları yer alıyor. Amaggi’nin satışlardan kaynaklanan net kârı 2016’da bir önceki yıla göre yüzde 27,6 artışla 3 milyar dolara yükselmişti.

Bir önceki yazımız olan "Nijerya bu yıl buğdaya 593 milyon dolar ödeyecek" başlıklı makalemizde " ve Nijerya" hakkında bilgiler verilmektedir.

Kontrol edin

Ofis, ekmeklik buğdayı bin 50 liradan alacak

Toprak Mahsulleri Ofisi’nce bu yıl alınacak hububatların fiyat ve politikaları belirlendi. Buna göre Ofis geçen …