Brezilya, soya fasulyesi ihracatında Çin pazarında güçleniyor

ABD’nin soya ihracatında yavaşlama ve Arjantin’deki açığı, Brezilya için büyük bir fırsata dönüştü. Bu yıl rekor miktarda soya hasadı yapılan Brezilya, Çin pazarındaki etkisini güçlendirmeyi hedefliyor. 2017/18 sezonunda Brezilya’nın ihracatının 2,7 miyar buşel ile rekor kırması bekleniyor.

 Brezilya’dan Çin’e yapılan soya fasulyesi ihracatı birçok sebeple yükseliyor. İlk olarak, 2016/17 sezonundaki 4,19 milyar buşellik rekor soya hasadı sayesinde ülkedeki yıl sonu stokları 940 milyon buşele yükseldi. Brezilyalı soya üreticilerinin rekorlarını geliştirerek bu yıl da 4,23 milyar buşellik hasat yapması bekleniyor. Art arda iki yıl rekor hasat ve yüksek stok düzeyleri sayesinde Brezilya’nın soya ihracatında artış zaten sürpriz değildi. 2017/18 dönemi için, Brezilya’nın soya ihracatının 2,7 milyar buşele yükselmesi ve üst üste sekizinci rekoru kırması bekleniyor.

Soya fasulyesi üretiminde önceki yıllarda yine peş peşe rekorlar kıran ABD’de ise 2017/18 sezonunda soya ihracatının yüzde 5’lik azalmayla 2,1 milyar buşele düşeceği tahmin ediliyor. İhracatın azalması sebebiyle ABD’nin yıl sonu stoklarının ise 550 milyon buşel ile son 12 yılın en yüksek düzeyine çıkması öngörülüyor. ABD’den yapılan ihracatın yavaşlaması ve Arjantin’deki üretim açığı; Brezilya’nın Çin’deki varlığını güçlendirmesi için fırsat oluşturdu. Çin’in soya fasulyesi ithalatının 2017/18 sezonunda bir önceki döneme göre yüzde 4 artışla 3,56 milyar buşel ile rekor kırması bekleniyor.

Brezilya’nın soya fasulyesi ihracatı, 2017/18 dönemi içerisinde mart ayına kadar, bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 126, son 5 yılın ortalamasına göre ise yüzde 130 artarak 741 milyon buşele yükseldi. Aynı dönemde ABD’den Çin’e yapılan soya ihracatı ise bir önceki yılın aynı dönemine göre yüzde 23 ve son 5 yılın ortalamasına göre yüzde 2 düşerek 932 milyon buşel düzeyinde gerçekleşti.

 

Bir önceki yazımız olan "ABD’de kışlık buğday üretimi son 16 yılın en düşük seviyesinde" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Dünyaya açılmak için adını Limagrain Ingredients’e çevirdi

Fransız çiftçiler tarafından kurulan uluslararası bir tarım kooperatif grubu olan Limagrain Céréales Ingrédients, adını Limagrain …