Brezilya, rekor tahıl hasadı bekliyor

Brezilya, 2018/19 sezonunda 238 milyon ton civarında tahıl hasadı bekliyor. Tarım Bakanı Blairo Maggi, “İdeal hava şartları gerçekleşirse tarihin en büyük mahsulünü elde edebiliriz.” dedi.

Brezilyalı çiftçilerin 2018/19 sezonunda 238 milyon tonu aşkın tahıl hasadı elde etmesi bekleniyor. Brezilya hükümetinden yapılan açıklamada, Güney Amerika ülkesinin mısır ve soya fasulyesindeki bereketli hasat sayesinde rekoru kırabileceği belirtildi. Devlete bağlı gıda istatistiği kurumu Conab, Brezilya’nın geçtiğimiz yıl 227,91 milyon ton tahıl ürettiğini açıkladı.
Conab’ın tahminlerine göre, bu yıl en büyük üretim artışı yüzde 12,75’le mısırda gerçekleşecek. Conab’ın eylül ayında başlayan 2018/19 sezonu için yaptığı ilk tahmine göre mısır rekoltesi 91,08 milyon tona ulaşacak. Soya fasulyesinde geçtiğimiz dönem 119,28 milyon ton olan rekoltenin ise küçük bir artışla 119,42 milyon tona ulaşması bekleniyor. Brezilya, dünyanın en büyük soya ihracatçısı. Tarım kredilerinin düzeyi, gübre satışlarının yüksek olması ve çiftçilerin 61 milyon hektarlık alana ekim yapmaya hazırlanıyor olması, Conab’ın iyimser tahminlerini destekliyor. Tahminleri açıklayan Tarım Bakanı Blairo Maggi, “İdeal hava şartları gerçekleşirse tarihin en büyük mahsulünü elde edebiliriz.” dedi.
Brezilya’daki tahıl bolluğu, ABD ile ticaret savaşı içerisinde olan Çin tarafından yakından takip ediliyor. Conab, Brezilya’nın geçtiğimiz yılki 75 milyon tonluk soya ihracatı rekorunun bu yıl 76 tonla kıracağını tahmin ediyor. Bakan Maggi, Çin’den gelen güçlü talebin önümüzdeki yıl da devam edeceğini umuyor.

TARIMSAL EMTİA İHRACATI REKOR KIRACAK
Brezilya, et ve soya fasulyesi gibi temel gıda maddelerine talebin güçlü kalmaya devam etmesi sayesinde tarımda bu yıl 100 milyar dolarlık ihracat yaparak rekor kırmaya hazırlanıyor. Hükümetin verilerine göre, tarım ürünleri ihracatının geçtiğimiz yıla göre yüzde 4,2 artması öngörülüyor. Bu alanda ihracat rekoru en son 99,97 milyar dolarla 2013’te kırılmıştı.
Brezilya Tarım Bakanı Blairo Maggi, ülke ekonomisinin toparlanmasının büyük ölçüde tarım ürünleri ticaretine bağlı olduğunu ifade etti. Bakan Maggi, 100 milyar dolarlık ihracat hedefinin ülkedeki çiftçiler ve şirketler için uzun dönemdir önemli bir hedef olarak durduğunu dile getirdi. Bakanlık Müsteşarı Eumar Novocki ise, “Tarım ürünleri, toplam ihracatımızın yarısını ve ülke ekonomisinin dörtte birini meydana getiriyor.” sözleriyle sektörün Brezilya için taşıdığı öneme dikkat çekti. Brezilya’nın gayri safi yurt içi hasılası 2016’da yüzde 3,5 düştükten sonra geçtiğimiz yıl yüzde 1 artış kaydetmişti. Ülkenin 2018’de ise yüzde 1,4 büyümesi bekleniyor.

Bir önceki yazımız olan "Çin’de tahıl üretiminde düşüş" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

155 milyar dolarlık buğday pazarın teknolojisi İDMA’da görücüye çıkıyor  

155 milyar dolarlık buğday, 400 milyar dolarlık yem ve 5 milyar dolarlık un pazarının teknolojilerinin …