BorsaKonya Ulusal Boyut Kazandı

Konya Ticaret Borsası tarafından elektronik ürün senetlerinin işlem görmesi için kurulan BorsaKonya Elektronik Platformu, yaptığı anlaşmalarla ulusal boyut kazandı.

Türkiye’ye model olan ilk Elektronik Satış Salonu’nu 2011 yılında tarımsal ticaretin hizmetine sunan Konya Ticaret Borsası, 2013 yılında da BorsaKonya Elektronik Platformunu ile tarımsal ticarete yeni bir anlayış kazandırmıştı. BorsaKonya Platformu, yapılan protokol ile Mersin’den sonra Kırıkkale, Sivas ve Şanlıurfa’da bulunan lisanslı depolarla Elektronik Ürün Senedi (ELÜS) alım satımı konusunda anlaşma sağladı. Böylelikle BorsaKonya Platformu’nun anlaşma sağladığı depo hacmi 210 bin tona yükseldi. BorsaKonya Elektronik Platformu işbirliği imza töreninde bir konuşma yapan Konya Ticaret Borsası Başkan Vekili M. Namık Köklüsoy, ve tarımsal ticaretin artık küresel bir algıyla yönetilmesi gereken stratejik bir sektör olduğunu belirterek, ticaretin küreselleşmesiyle birlikte üretimde kalitenin, ticarette hızın öne çıktığını vurguladı.

KTB LABORATUVARI ŞUBELER AÇIYOR
Türk Akreditasyon Kurumu tarafından akredite edilerek çalışmalarındaki kaliteyi belgeleyen ve uluslararası bir laboratuvar haline geline gelen Konya Ticaret Borsası Laboratuvarı KLD, Sivas ve Kırıkkale’ye yetkili sınıflandırıcı laboratuvarlar açıyor. Yeni şubeler açma protokolünde konuşan Konya Laboratuvar ve Depoculuk A.Ş. Yönetim Kurulu Başkanı Ramazan Fatih Alaybeyi, bunun aslında bir bilgi ve tecrübe transferi olduğunu belirtti ve şunları ekledi: “Her türlü gıda, yaprak, toprak, gübre analizinin yapıldığı laboratuvarımız aynı zamanda ve ununda standart sağlayıcı laboratuvardır. Lisanslı depoculuğun gelişmesiyle birlikte analizlerde yeknesaklık sağlanması çok önemlidir. Bu açıdan yapılan işbirliği sektörün gelişmesi için de çok önemli bir adım olmuştur.”

Kontrol edin

Buğday fiyatları hızla arttı, TMO yakın takipte

TMO’nun düzenlediği un, makarna ve bulgur sektörüne yönelik değerlendirme toplantısına hızla artan buğday fiyatları masaya …

Bir cevap yazın