Bayer tohum işletmelerini 7 milyar dolara sattı

Alman devi Bayer, bitki koruma ürünleri ve tohum geliştirme bölümü olan Crop Science’ı, kimyasallar ve tarımsal çözümler dahil farklı alanlarda faaliyet gösteren BASF’ye 7 milyar dolara sattığını duyurdu.


Sağlık ve tarımla ilgili yaşam bilimi alanlarında 150 yıllık bir geçmişi bulunan Bayer AG, bitki koruma, tohum ve tarım dışı uygulamalarda faaliyet gösteren Crop Science Bölümü’nü sattı. Bayer’den yapılan açıklamada Crop Science Bölümü’nün, kimyasallar ve tarımsal çözümler dahil farklı alanlarda faaliyet gösteren küresel şirketlerden BASF’ye satışı konusunda anlaşmaya varıldığı duyuruldu. Araştırma faaliyetleri kapsamında ve soya fasulyesi de bulunan bölümün satışı için 7 milyar dolara el sıkışıldı. Alman devi Bayer, Crop Science Bölümü’nü, 66 milyar dolarlık Monsanto Co. şirketinin alımının önünü açmak için elden çıkardığını kaydetti. Satışla ilgili konuşan Bayer CEO’su Werner Baumann, “Monsanto işlemini başarılı bir şekilde tamamlama amacıyla, potansiyel düzenleyici konuları ele almak için aktif bir yaklaşım benimsemekteyiz.” dedi.

BASF, Bayer’in glufosinat-amonyum işletmesini, herbisit teknolojilerini, şirketin tohum işlerinin hepsini ve ilgili Ar-Ge kapasitelerini satın alıyor. BASF tarafından alınan tohum işletmesi, Hindistan ve Güney hariç global pamuk tohumu faaliyetlerini, Kuzey Amerika ve Avrupa kanola ve soya fasulyesi tohum işlerini kapsıyor. Anlaşma öncelikle ABD, Almanya, Brezilya, Kanada ve Belçika’da bin 800’den fazla işçinin çalıştığı tesisleri kapsıyor.

Bir önceki yazımız olan "İnegöl’de kaliteli buğday projesi başarıya ulaştı" başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.

Kontrol edin

Buğday ve arpada prim desteği yüzde 100 artırıldı

Tarım ve Orman Bakanı Bekir Pakdemirli, arpa ve buğdayda 5 kuruş olan prim desteğini, önümüzdeki …